Shpallje

Mendimi politik gjatë viteve

Ky është përkufizimi i demokracisë nga fjalorit . Për shekuj me radhë njerëzit kanë trajtuar tashmë me pyetjen se çfarë është demokracia, se si ajo duhet të jetë dhe të cilin ajo mund të marrë pjesë. Ndryshimet kanë kaluar...
"Artisti duhet të jetë në veprën e vet si zoti i padukshëm në gjithësi" Gustav Flobert. 1-Dimensionet krijuese "Gruaja e Shiut" me një supermetaforë, që në ballinë të librit, vjen në letrat shqipe si një shprehi intelektuale, mendimore e një shkrimtari, që në një...
Faton Mehmeti

A do ringjallet AKR-ja???

Pas zgjedhjeve të fundit parlamentare ku AKR-ja nuk mori as 5% për t’u fut në parlament, u duk se kjo parti de facto  ka falimentuar. Se si erdhi deri tek rënia drestike e kësaj force politike ,besoj se ka...
Dizinformimi për parregullësi në Degën e LDK-ë në Gjermani Isa Mustafa deklaroi: "Nuk njohim Donikë Gërvallën si kryetare të Degës të LDK-së në Gjermani. Një komision i LDK-së ka gjetur se atje ka pasur parregullësi në zgjedhjen e saj si...
Eposi shqiptar i kreshnikeve, siç del edhe nga kuptimi që ka marre fjala kreshnik , është një epos heroik. Fryma heroike e përshkon atë fund e krye ; me brumë heroik është ngjizur çdo strukturë e mikrostrukturë e tij. ...
arch. Ylber Vokshi-Ylli

Ndryshimi i mendësisë urbane

Ky rast shkaktoi polemika të pa arsyeshme në mes partive politike,kjo qasje urbane shpalosë,tregon shumë të vërteta se si është punuar në Prishtinë në vitet e pas luftës,me trajtimin e problematikës urbane në Kryeqytet,si dhe në qytetet kryesore të...
Avdi Ibrahimi

Lavdi Kotësisë!

Ai e sheh shpesh vetën në ëndërr, e sheh vetën të jetë një njeri i famshëm. Ky Kotësi ëndrrash e ndjen veten si njeri të zgjuar, se është i vetmi ky që i di të gjitha skenat e prapaskenat...
Kur mbrenda partive politike si mjet për zgjedhjen e problemeve përdoret edhe dhuna , edhe mbarë shoqëria mbulohet më dhunë e cila veshtirë edhe shpartallohet. Ata që janë katapultuar në krye të partive kryesore politike , janë duke instaluar...
Turniri organizohet me 5 qershor e diele në palestren e sporteve "Ereniku" ne Junik. Qellimi i ketij turniri që mbahet në futsal është që ta nderojme vepren dhe sakrificen e bërë të deshmoreve të smolices para 17 viteve,si dhe gjithë deshmorëve tjerë. Ne ketë turnir do të marrin pjesë ekipe më te forta qe...
arch. Ylber Vokshi-Ylli

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Po punohet kështu këto vite pa u penguar nga askush në ndërtimtari,si një nga sektorëve ma fitimprurëse në Kosovë. Nuk më përket mua të zgjidhi problemet e kësaj natyre në shtetin tonë,që skajshmërisht dëmton ekonomikisht dhe politikisht reputacionin e...

Përcjellni GazetaOra.com

416,820FansaPëlqeje
3,349NdjekësitNdjekës
48AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË