Shpallje
Avdi Ibrahimi

Lavdi Kotësisë!

Ai e sheh shpesh vetën në ëndërr, e sheh vetën të jetë një njeri i famshëm. Ky Kotësi ëndrrash e ndjen veten si njeri të zgjuar, se është i vetmi ky që i di të gjitha skenat e prapaskenat...
Kur mbrenda partive politike si mjet për zgjedhjen e problemeve përdoret edhe dhuna , edhe mbarë shoqëria mbulohet më dhunë e cila veshtirë edhe shpartallohet. Ata që janë katapultuar në krye të partive kryesore politike , janë duke instaluar...
Turniri organizohet me 5 qershor e diele në palestren e sporteve "Ereniku" ne Junik. Qellimi i ketij turniri që mbahet në futsal është që ta nderojme vepren dhe sakrificen e bërë të deshmoreve të smolices para 17 viteve,si dhe gjithë deshmorëve tjerë. Ne ketë turnir do të marrin pjesë ekipe më te forta qe...
arch. Ylber Vokshi-Ylli

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Po punohet kështu këto vite pa u penguar nga askush në ndërtimtari,si një nga sektorëve ma fitimprurëse në Kosovë. Nuk më përket mua të zgjidhi problemet e kësaj natyre në shtetin tonë,që skajshmërisht dëmton ekonomikisht dhe politikisht reputacionin e...
Gani Qarri

Lufta me Donikën, çpo ndodhë në LDK

Dihet se klani aktual komandues me në krye z. Mustafa, e kthyen këtë parti, përfundimisht nga një Lëvizje Gjithëpopllore, në një grupim përulës e qesharak dhe gati apolitik. Për aq më keq, veprimet e fundit, vërtetë kaluan të gjithë kufijtë...
Kur bëjmë një rikapitulim kohësh dhe gjeneratash , secili prej nesh si prind, nuk ka ndonjë shpjegim së si dhe qysh ta bëjmë edukimin e fëmijëve tanë. Këtë gjë shumica prej nesh ia kemi lënë sitihisë.Fëmijët kur të bisedosh...
Nuk janë të panjohura këngët e kreshnikëve të cilat u kënduan jo vetëm te Shqiptarët por që u bartën edhe te boshnjakët. Në përhapjen e këngëve epike, te Boshnjakët ndikuan lahutarët e Sanxhakut siç ishin Avdo Megjedoviq, Salih Uglla...
LDK-ja, qysh në themelimin e saj, si risi dhe normë dalluese nga monizmi, praktikoi votimin e fshehtë për të gjitha strukturat partiake. Njëjtë veproi edhe Partia Demokratike e Shqipërisë, e prirë nga lideri luftarak dhe intelektuali "par exelance" Prof....
Ngjarjët politike sidomos  viteve të fundit, krijuan atmosferë mbytëse . Politikanët tanë ishin ata që krijuan atmosferë të turpit duke filluar së pari  më lojërat e koalicionit , me gazin lotësjellës, më protesta në kryeqytet të dhunshme e të...
Florim Zeqa

Kulmi i djallëzisë politike

Bazuar në thënjen e mësipërme, ideologjia dhe filozofia e hyjnorit Rugovë ka rënë në duart e një JO-njeriu, në duart e një djallëzie politike. Veprimi jo demokratik i dhunshëm dhe qyqarë i Isa Mustafës dhe sejmenëve të tij të Këshillit...

Përcjellni GazetaOra.com

416,765FansaPëlqeje
3,351NdjekësitNdjekës
48AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË