Gani Qarri

Lufta me Donikën, çpo ndodhë në LDK

Dihet se klani aktual komandues me në krye z. Mustafa, e kthyen këtë parti, përfundimisht nga një Lëvizje Gjithëpopllore, në një grupim përulës e qesharak dhe gati apolitik. Për aq më keq, veprimet e fundit, vërtetë kaluan të gjithë kufijtë...
Kur bëjmë një rikapitulim kohësh dhe gjeneratash , secili prej nesh si prind, nuk ka ndonjë shpjegim së si dhe qysh ta bëjmë edukimin e fëmijëve tanë. Këtë gjë shumica prej nesh ia kemi lënë sitihisë.Fëmijët kur të bisedosh...
Nuk janë të panjohura këngët e kreshnikëve të cilat u kënduan jo vetëm te Shqiptarët por që u bartën edhe te boshnjakët. Në përhapjen e këngëve epike, te Boshnjakët ndikuan lahutarët e Sanxhakut siç ishin Avdo Megjedoviq, Salih Uglla...
LDK-ja, qysh në themelimin e saj, si risi dhe normë dalluese nga monizmi, praktikoi votimin e fshehtë për të gjitha strukturat partiake. Njëjtë veproi edhe Partia Demokratike e Shqipërisë, e prirë nga lideri luftarak dhe intelektuali "par exelance" Prof....
Ngjarjët politike sidomos  viteve të fundit, krijuan atmosferë mbytëse . Politikanët tanë ishin ata që krijuan atmosferë të turpit duke filluar së pari  më lojërat e koalicionit , me gazin lotësjellës, më protesta në kryeqytet të dhunshme e të...
Florim Zeqa

Kulmi i djallëzisë politike

Bazuar në thënjen e mësipërme, ideologjia dhe filozofia e hyjnorit Rugovë ka rënë në duart e një JO-njeriu, në duart e një djallëzie politike. Veprimi jo demokratik i dhunshëm dhe qyqarë i Isa Mustafës dhe sejmenëve të tij të Këshillit...
Disa thonë së ‘ Koha e bën të vetën ’. Kurse për shumicën vlenë konstatimi së “Njerëzit kan ndryshuar   jo  për të mirë, e nuk është në pyetje  koha ” .Në këtë relacion  shumë  ka ndryshuar edhe klima ....
Pranvera Shehaj

Pornografia burokratike

Le te besojme per nje çast se virtytet njerezore nuk kane nevoje per t'u vendosur ne prove. Le te mendojme se ajo jane te rrenjosura ne rrjeten e hekurt te karakterit, prej se ciles as nuk mund te hyjne...
Ka ardhur koha për një ndryshim të madh, si me ideologji ashtu edhe në veprim. Ka ardhur koha që fryma e re të vijë dhe të kontribuojnë për këtë vend, me të rinj dhe të reja, pasi shpresa e...
Shteti i Republikës së Kosovës ka pothuajse kushtetuen me moderne dhe ato standardet më të larta demoktatike, te inkorpuruara ne kushtetuën e saj, respektvisht, e paraqitur në letër të dokumentit formal, siq e njohim si aktin me te lartë...

Përcjellni GazetaOra.com

411,180FansaPëlqeje
3,334NdjekësitNdjekës
0AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË