E martë, 2 Mars, 2021

Detoksifikoni nënsqetullat tuaja për 7 ditë – Parandaloni kancerin e gjirit

Kanceri i gjirit – kjo sëmundje e tmerrshme që është faktori kryesor për vdekjen e shumë femrave në botë. Femrat rreth moshës 35 – 54 vjeçare, janë kryesisht të prekura nga kjo sëmundje e neveritshme. Meshkujt kanë 43% shanse që të preken nga kanceri gjatë jetës, ndërsa femrat 37%.

Duhet të lexoni

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ekspertët mjekësor dhe tërë industria e mjekësisë janë duke u përpjekur shumë në investimin e diagnostifikimit dhe shërimit të kancerit të gjirit. Por, në fakt, askush nuk është i njohur se çka e shkakton realisht këtë sëmundje.

Kemikalet dhe kanceri i gjirit

Lëkura është organi më i gjërë në trupin e njeriut që absorbon të gjitha llojet e lëndëve ushqyese dhe grimcave tjera në sipërfaqe. Të gjithë përdorim preparate kozmetike, kremëra dhe produkte tjera bukurie. Pra, lëkura jonë absorbon të gjitha këto lloje produktesh, që zakonisht përmbajnë sasi të mëdha të kemikaleve të dëmshme. Këto janë kemikalet më të zakonshme që gjenden në preparatet kozmetike, deodorant dhe antidjersë.

 • Alumini – mund të shkaktojë kancer të gjirit dhe sëmundjen e Alzheimer-it;
 • Glikol Propilen – është agjent antifriz (kundërngrirës);
 • Parabens – ky komponim mund të çekuilibrojë hormonet tuaja;
 • Formaldehid – substancë e njohur kancerogjene;
 • Phthalates – tjetër komponim dëmtues për hormone tuaja;
 • Substance antibakteriale – ndikon negativisht në sistemin imunitar dhe endokrin;
 • Detoksifikoni nënsqetullat tuaja që të ndryshoni shprehitë e rutinës suaj ditore;
 1. Frekuentoni saunat
  Definitivisht duhet të shkoni në saunë, sepse djersa liron toksinat e dëmshme, kjo nënkupton se nëse djersiteni shumë, i ndihmoni trupit të detoksifikoheni më shpejtë dhe në mënyrë më efikase. Djersa është gjithashtu një mënyrë për të forcuar sistemin e dobët imunitar.
 2. Pini ujë mineral
  Duhet të pini më shumë ujë mineral, sepse uji ndihmon që të pasroheni nga toksinat dhe substancat e dëmshme, dhe gjëja më e rëndësishme është se uji ju mban të hidratuar. Një studim i fundit ka vërtetuar se konsumi i ujit mineral të sasisë së lartë me silicë, ju ndihmon të largoni aluminin përmes urinës.
 3. Ndryshoni deodorantin tuaj
  Siç e përmendëm më lartë, shumica e deodoranteve përmbajnë përbërës shumë të dëmshëm. Pra, keni kudjes kur blini produkte të tilla dhe lexoni gjtihmonë përmbajtjennë etiketë.

Recetë për detoksifikim te nënsqetullave

Përbërësit:

 • 1 lugë uthull molle organike;
 • 1 lugë baltë apo argjil bentonit;
 • 3 pika vaj esencial të rozmarinës;
 • 5 pika vaj esencial koriandër

Detoksifikoni nënsqetullat tuaja për 7 ditë – Parandaloni kancerin e gjirit

Udhëzimet:
Së pari, përzieni uthullën dhe argjilin në një enë. Më pas shtoni vajrat esencialë dhe përzieni masën.

Si ta përdorni?
Aplikoni një shtresë të hollë tek nënsqetullat tuaja dhe lëreni të qëndrojë për rreth 15 minuta. Më pas pastrojeni me një pecetë të lagur. Këtë metodë duhet ta përsëritni çdo ditë, për një javë. Do të mahniteni nga rezultatet. Nënsqetullat tuaja do të pastrohen nga kemikalet e dëmshme dhe materiet toksike.

SourceFemina

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Më shumë artikuj të ngjajshëm