E shtunë, 11 Korrik, 2020

Lëngu nga lakra: forcon trupin dhe mbronë nga kanceri

Ky lëng i mrekullueshëm nga perimet, bën mrekulli për organizmin tonë. Në shumë artikuj të ndryshëm kemi shkruar se kjo perime është lakra, e cila është e pasur përplot me vitamina dhe minerale. Përmbanë kalium, kalcium, magnez, vitamin C, vitamin A, fibra në sasi të më mëdha, andaj është një aleat i përsorur i sistemit imun, kryesisht në sezonën e gripit dhe virozave.

Duhet të lexoni

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer...

LAJMI I FUNDIT/ Rritet numri i rasteve të infektuara, kurba nuk njeh zbritje

Sërish numër i lartë rastesh me Covid-19 në Vend, ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 90 raste...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nutricionistët sugjerojnë që të konsumohet lakra sa më shumë, pasi që i absorbon yndyrnat dhe i tretë më mirë. Lakra është diuretik i shkëlqyeshëm, përmirëson tretjen (mund ta përdorin personat me ulçerë ose gastrit), e ulë shtypjen e gjakut, ndikon në pastrimin e enëve të gjakut, mbronë nga kanceri në zorrën e trashë, kurse lëngu nga lakra e ulë sheqerin në gjak dhe shëron gastritin, transmeton Femina.al

Lakra përmbanë shumë sulforafan dhe izocianit, substanca këto të cilat e parandalojnë shfaqjen e qelizave kancerogjene. Përveç kësaj, lakra stimulon edhe memorien, koncentrimin, përmirëson punën e zemrës dhe mbronë nga anemia.

Receta për përgatitjen e lëngut:

Këtë lëng mund ta përgatitni ashtu që, në blender ose shtrydhës për pemë/perime të shtoni një kokë mesatare lakër (të cilën duhet ta preni në pjesë më të vogla), pastaj të shtoni rreth 100 ml ujë dhe lëng nga gjysëm limoni.

Ky lëng duhet të konsumohet i freskët që dmth se nuk duhet të bëni sasi më të madhe dhe ta ruani për konsumim për herën tjetër./

SourceFemina

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet...

Rëndohet situata në Infektiv, 4 persona në rrezik për jetën

Katër persona kanë humbur jetën tek Infektivi gjatë 24 orëve të fundit për shkak të koronavirusit. Ndërkohë ISHP ka konfirmuar 93 raste të reja me koronavirus...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar...

Shëngjin/ Mbytet 34- vjeçari nga Kosova, i mori jetën një gropë në det

Është gjetur i mbytur në bregdetin e Lezhës një 34 vjeçar nga Ferizaj, Kosovë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme (10 korrik), trupi i...

Petro Koçi shpalos platformën organizative: Po rindërtohet një Kombinat modern

Kryetari i Partisë Socialiste për Njësinë nr.6, Petro Koçi, ka publikuar në faqen e tij zyrtare në Facebook platformën me të cilën do të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm