E martë, 2 Mars, 2021

Njihuni me tetë arsyet pse duhet të pini çaj

Çaji përmban përbërësin i cili quhet flavanoid epigallacatechin gallate, i cili është përgjegjës për zvogëlimin e tumoreve.

Duhet të lexoni

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Pas ujit, çaji është pija më e konsumuar në botë. Përveç shijes, arsye për këtë janë edhe veçoritë e tij që përmirësojnë shëndetin. Më të shëndetshmit janë çaji i gjelbër dhe zi dhe ja edhe tetë arsye pse:

Mund të zvogëlojë rrezikun nga sëmundjet e zemrës – Nëse çaji pihet tri apo më shumë herë në ditë ai mund të reduktojë rrezikun nga sëmundjet e zemrës, me siguri për shkak të antioksidantëve, ndërsa disa shkencëtarë thonë që çaji i gjelbër dhe i zi ndihmojnë në parandalimin e arterosklerozës.

Mund të reduktojë tumoret – Çaji përmban përbërësin i cili quhet flavanoid epigallacatechin gallate i cili është përgjegjës për reduktimin e tumoreve në testimet laboratorike të një studimi skocez. Mjekja Christine Dufes, udhëheqësja e hulumtimit, ka thënë se si çaji ka reduktuar madhësinë e tumorit, ndërsa te disa raste tumoret janë zhdukur tërësisht.

Ilaç potencial për kancerin e prostatës – Shkencëtarët kanë zbuluar metodën e cila me kombinimin e arit dhe çajit të gjelbër vret qelizat e kancerit të prostatës. Metodën e kanë publikuar në “Proceedings of the National Academy of Sciences”, ndërsa kanë thënë se si tek minjtë kanë arritur të reduktojnë tumorin në 80 për qind të rasteve. Çaji shërben si bartës i grimcave radioaktive të arit të cilat pastaj i vrasin qelizat e kancerit në prostatë.

Përmirëson vitalitetin në moshë më të vjetër – Studimi i kryer në 14 mijë njerëz më të moshuar se 65 vjeç, i publikuar në “American Journal of Clinical Nutrition”, ka treguar që personat më vital ishin pikërisht ata që pinin çaj të gjelbër. Duke pirë çajin njerëzit më të vjetër do të kenë më pak probleme gjatë veprimeve si pastrimi apo larja dhe veshja.

Ul tensionin e gjakut – Edhe pse nuk mund të identifikohet saktë komponenti i çajit të zi i cili e bën këtë, ai e ul pak tensionin e gjakut, thotë një studim australian.

Forcon imunitetin – Çaji i gjelbër rrit numrin e qelizave T në trup të cilat janë të rëndësishme në sistemin e imunitetit, por edhe “mëson” të gjitha qelizat e sistemit të imunitetit për t’i njohur më mirë bakteret dhe dëmtuesit apo keqbërësit në trup.

Hidraton – Edhe pse përmban kafeinë e cila dehidraton organizmin, çaji arrin të rihidratojë trupin.

Ndihmon gjatë dobësimit – Disa hulumtime sugjerojnë se si pirja e pesë filxhanëve çaj në ditë ndihmon gjatë humbjes së kilogramëve, veçanërisht në zonën e barkut.

SourceFemina

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Më shumë artikuj të ngjajshëm