E diel, 20 Shtator, 2020

Qeveria Mustafa-Thaçi dëshirojnë që Prishtinasit të jetojnë keq!

Qeveria po gjen shkaqe të paqëndrueshme për ta arsyetuar bllokimin që po ia bën projektit të autobusëve të Trafikut Urban në Prishtinë

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Komuna e Prishtinës njofton të gjthë opinionin publik, ashtu siç ka deklaruar edhe Kryetari Ahmeti në emisionin “Jeta në Kosovë”, se negociatat me BERZH-in kanë përfunduar në fund të gushtit. Në ato negociata dyditore, Ministria e Financave, Komuna e Prishtinës dhe Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, janë dakorduar dhe kanë nënshkruar kushtet e kredisë.

Duke u bazuar në dakordimin me Ministrinë e Financave, BERZH-i ka dërguar kredinë në aprovim në bord më 3 shtator 2015. Po mos të kishte dakordimin e Ministrisë së Financave nuk do ta dërgonin, sepse ky ishte parakusht. Që nga gushti i vitit 2015, Minisitria nuk ka dërguar as edhe një letër, dhe po ashtu nuk ka kërkuar asnjë sqarim nga Komuna. Kemi dëshmi të emaileve të panumërta nga BERZH-i, duke pyetur se çka po ndodhë.

Kur para dy jave në vizitë erdhi një delegacion i lartë i BERZH-it, sa për tu arsyetuar Ministria e Financave ka ftuar Kryetarin e Komunës në takim, ku për çudi ka kërkuar autorizimin, për të cilin ata e kanë ditur se ka ekzistuar qysh në fillim.

Për më shumë kanë kërkuar zë të veçantë buxhetor për këstet e kredisë në buxhetin e vitit 2016, edhe pse e dinë që kredia ka periudhë grejs (mospagesë) prej dy viteve, prandaj nuk ka nevojë për asnjë vijë buxhetore shtesë, së paku jo deri në vitin 2018. Po ashtu, është kundër çfarëdo praktike të kredimarrjes ndërkombëtare që pasi të paguhet garancioni (të cilin Komuna po ia paguan Qeverisë), të bëhet edhe një zë buxhetor shtesë garantues. Në qoftë se ky është rasti atëherë, pse BERZH-i i bën analizat e kompanisë, dhe pse kërkohet garancioni i sovranitetit?! Për këtë mund të drejtoheni edhe te secili institucion ndërkombëtar dhe do ta kuptoni.

Kërkesa për tarifat është e negociuar me BERZH-in dhe është parakusht për kredinë. Këtë negociim e ka nënshkruar edhe Ministria e Financave. Prandaj kjo kërkesë shtesë është njëjtë për të arsyetuar mosveprimin e Qeverisë që 5 muaj, për ta bllokuar projektin e autobusëve.

Letrën të cilën e ka dërguar Ministri Hoti e ka bërë disa ditë para se të udhëtojë me Kryeministrin Mustafa në Londër në takimet e BERZH-it, sepse e dinë që atje do të pyeten nga vetë BERZH-i. Përgjigjen në letër e ka marr të nesermen e ditës në të cilën e ka dërguar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm