E diel, 18 Prill, 2021

Mësuesit shqiptar në diasporë, mbrojtës të vlerave kombëtare

Shkolla shqipe në Treviso (Itali) feston 7 e 8 Marsin

Duhet të lexoni

Xharra Group është kompania e parë kosovare që shtrin aktivitetin biznesor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Izoline e cila eshte ne pronesi te Xharra Group, eshte fabrika e pare nga Kosova e cila perveç se...

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Organizata “Shqiptarët e Bashkuar” – Michigan i shkruan presidentit Trump

Mbaji nën kontrollë ambasadorin Grenell dhe marrëveshjet e dëmshme ndaj Kosovës Michigan, 27 prill – Në një letër drejtuar presidentit amerikan...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Foto e parë

12705504_617820715031852_2477308862523361734_n

Shkolla shqipe në Treviso, të shtunën me 5 mars 2016, në lokalet ku zhvillon mësimin paralelja e mësimit plotësues të gjuhën shipe në Padernos e shënoi festat e 7 e 8 Marsit, duke shpalosur të arrituart dhe sukseset e deritanishme edukativo arsimore të paraleleve në Paderno dhe Quinto (TV).

Festa u organizua nga drejtuesit e Shkolla Shqipe – Treviso, mësuesit Malsore Shaqiri, Bajram Desku dhe Beqir Cikaqi dhe nxënësit e dy paraleleve në Paderno dhe Quinto, ku për herë të parë bënë një organizim të përbashkët, duke dëshmuar cilësi dhe vlera, unitet dhe gadishmëri për vazhdimin e aktiviteteve të përbashkëta kulturore.

Foto e dytë

12794563_1052163898158728_5769910370738468119_n

Lokali ishte i vogël që të krijohet hapësirë e domosdoshme për të gjithë pjesëmarrësit, i stërmbushur nga prindërit, nxënësit, aktivist dhe veprimtar të pranishëm në këtë aktivitet festiv.

Programi u hap me intonimin e himnit kombëtar të kënduar nga nxënësit e shkollës shqipe të dy paraleleve nën dirigjimin e mësuesës Malsore Shaqiri, njiherit edhe moderatore e këtij aktiviteti, e cila pas urimit për festat e 7 e 8 Marsit, së bashku me kolegun Bajram Desku prezantuan punën, të arriturat dhe vështirësitë me të cilat përballen gjatë mbarëvajtjes së punës së tyre me nxënësit shqiptar.

Foto e tretë

12801201_617820578365199_5485560254432692302_n

Moderatorja e programit pasi e lexoi edhe mesazhin e urimit nga ministri i Diasporës z. Valon Murati, drejtuar mësuesve të diasporës, fjalën më pas i dha koordinatorit të shkollës shqipe në Treviso, profesorit Beqir Cikaçi, i cili foli për historikun e festës së mësuesit dhe historikut të shkollës shqipe në përgjithësi; “Të nderuar të pranishëm, 7 dhe 8 marsi, janë dy data shumë domethënëse për familjet shqiptare kudo që ato punojnë, jetojnë e mësojnë sot. Më 7 mars të vitit 1887 në Korçë u hap mësonjëtorja e parë shqipe. Mësues dhe drejtor i parë i saj ishte Pandeli Sotiri. Kështu ajo ditë 7 marsi festohet si Dita e Mësuesit… Ndërsa, si paralele me ngjajshmëri të Shkollës së Korçës, mund ta krahasojmë Shkollën Shqipe tonë të MP këtu në Treviso, nëse bazohemi në formen dhe mënyren e të startuarit dhe ekzistuarit… Dhe derisa, 7 Marsi është Festa e Mësuesve, 8 Marsit është Dita Ndërkombëtare e Gruas, që shqiptarët e njohin edhe si Festa e Nënës, dita ku nderohet sakrifica dhe përkushtimi i gjithë grave në botë, në familje, në shoqëri, në punë e kudo… Në emrin tim, në emrin e kolegëve, dhe në emrin e nxënësve të Shkollës Shqipe të MP të Trevisos, iu urojë të gjithë mësuesve dhe nënave shqiptare ditët e festave të tyre kombëtare. GËZUAR 7-8 Marsin!

Foto e katërt

12806240_1052164034825381_324377000757197052_n

Në ndërkohë, në aktivitet erdhi edhe kryetarja e shoqatës” ILIRIA”, zonjusha Ermira Zhuri, e cila para fjalës përshendetëse, mësuesës Malsore Shaqiri i dhuroi një buqetë lule të freskëta për 8 Marsin.

Më pas për një fjalë rasti u ftua edhe publicisti Florim Zeqa, i cili pasi uroj mësuesit për 7 Marsin, nënat dhe motrat shqiptare për 8 Marsin ndër të tjera shtoi; “Për mbarëvajtjen dhe funksionimin sa më të mirë të mësimit plotësues të gjuhës shqipe, me numër gjithnjë në rritje të nxënësve, është i nevojshëm një bashkrendim edhe më i madhë i forcave dhe një organizim më i fuqishëm i mësuesve dhe prindërve shqiptar bashkarisht, për krijimin e Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptar (LAPSH), si mundësi e bashkëpunimit me organizatat si motra në mërgatë dhe si një formë më e mirë e bashkëpunimit me Ministrinë e Arsimit të Republikës së Kosovës. Ngase puna e mësimdhënjes është e shënjtë dhe me vlera të shumfishta kombëtare.

Foto e pestë

12814802_1052163628158755_8953464826087421305_n

Pjesa e programit artistik filloj me dhuratat simbolike të nxënësve që kishin përgatitur për mëuesit e tyre (buqeta lule dhe nga një letër përshendetëse).

Në pjesën e parë të programit artistik prezantoj paralelja në Paderno nën udhëheqjen e mësuesës Malsore Shaqiri, e cila sipas radhës i ftoi për recitim; Erona Kastrati, Edison Haxhijaj, Ermona e Erion Krasniqi, Djellëza Haxhijaj, Dafina Cikaqi, Erëza Kastrati, Alban Sopaj, Hana Haxhijaj, Armend Gallopeni dhe Ideal Shaqiri.

Pjesa e dytë e programit artistik vazhdoi me paralelën e Quintos, ku paraprakisht mësuesi Bajram Desku e prezantoj njërën nga dy nxënëset italiane në paralelën e Quintos, Ilaria Cazzaro e cila rrëfej për motivet dhe dashurinë që ka ndaj gjuhës shqipe. Më pas mësuesi Bajram Desku i ftoi tre nxënëset për recitim.; Ermira Ahmetaj, Altina Gashi dhe Elida Ahmetaj.
Në fund të programit artistik u paraqit me dy valle edhe grupi i valleve të shoqatës “ILIRIA”.

Foto e gjashtë

12822143_617808895033034_425077138_n

Vlenë të theksohet për fund, se në këtë aktivitet, prezent ishin edhe personalitete të njohura në mërgatë; këngëtarja Elhame Ahmetaj-Gyheli, afaristi dhe veprimtari i njohur Besnik Besimi me bashkëshorten Nora (aktiviste) dhe djalin Ari (vetëm 2 muajsh), më të riun e këtij aktiviteti kulturor.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat e braktisur shtëpitë e dikurshme...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e Partisë Socialiste, ka zgjedhur të...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit qw deputeti Eljo Hysko ka...

Flora Nika, nga biznesi në politikë

Nuk është një emër i panjohur ai i Flora Nikës, juriste në profesion dhe sipërmarrëse e njohur në vend. Prej shumë vitesh vajza nga...

Më shumë artikuj të ngjajshëm