E diel, 18 Prill, 2021

Sofra shqiptare në San Vendemiano

Në San Vendemiano (TV-Itali) u mbajtë edicioni i 6-të i festës së popujve (Festa dei popoli)

Duhet të lexoni

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Foto e parë

IMG-20160517-WA0003

Sofra shqiptare në San Vendemiano (TV-Itali)

Nga: Florim Zeqa

Qyteti San Vendemiano në veri-lindje të regjionit të Venetos, i njohur si vendi i prodhimit të rrushit dhe vërave më kualitative në pjesën veriore të Italisë, nga viti 2010 e këndej njifet edhe si vendi ku gërshetohen kulturat nga shumë vende të botës.

Të dielën e kaluar me 15 Maj, San Vendemiano ishte nikoqir i aktivitetit tradicional multietnik kulturor i të huajve në pjesën veriore të Provincës tëTrevisos të emërtuar “Festa dei popoli” (festa e popujve).

Pjesmarrja e shumë komuniteteve me specialitete ushqimore, veshje tradicionale dhe eksponate kulturore të vendeve nga vijnë, kishte zgjuar kurreshtjen e shumë vizitorëve Italian dhe të huaj në ketë festë multietnike.

Foto e dytë

13164479_1603942619934938_2064254324575562308_n

Krahas pjesmarrjës së shumë vendeve të botës në ketë aktivitet, ishin edhe shqiptarët nga të gjitha trevat etnike të bashkuar rreth flamurit kombëtar, të prirë nga shoqata “Iliria”.

Kjo shoqatë ka disa vite që drejtohet më sukses nga Avokatja e njohur, z. Ermira Zhuri dhe një staf i gjërë bashkëpuntorësh nga të gjitha trevat etnike.

Foto e tretë

IMG-20160517-WA0011

Aktivitetit të shoqatës “Iliria”, sikurse herave të kaluara ju bashkuan shqiptarët nga të gjitha trevat etnike, me pjesmarrjën e tyre në programin artistik, duke dëshmuar edhe një herë, se kur jemi të bashkuar përveq forcës vepruese mund të reflektojmë edhe vlera të larta kulturore.

Koreografia e larte artistike, veshjet e bukura kombëtare të vajzave dhe djemëve në skenë, dhe vallet e bukura shqipe janë treguesi më i mirë i bashkëpunimit të suksesshëm të koreografit Imri Osmani me vllëzërit Mumin dhe Muhamet Murtezani.

Foto e katërt

IMG-20160517-WA0023

E veqanta e këtij aktiviteti ishte “Sofra shqiptare” e mbushur përplot ushqime tradicionale shqiptare, e cila zgjoi kurreshtjen e vizitorëve të shumtë në këtë aktivitet kulturor, i cili përveqse në një aktivitet multietnik u shëndrrua në një shpërthim kulturor i të huajve në ketë vend.

“Vallja dhe kënga janë drita e shpirtit të çdo populli”, pa të cilën dritë vështirë së do të jetonin popujt në rruzullin tokësor. Muzika është arti më abstrakt i të gjitha arteve që ngacmon shqisat dhe ndjenjat, nxitë emocionet e njerëzve pa dallim feje, race apo kombi.
Vallet e bukura shqipe dhe ato Meksikane e ndezën flakë atmosferën e ketij manifestimi kulturor multietnik në San Vendemiano.

Nga 22 shoqata të shteteve të ndryshme që prezantuan traditat dhe kulturën, ushqimet dhe veshjet tradicionale, 11 prej tyre muarën pjesë në programin artistik me këngë e valle të zgjedhura nga hapsirat gjeografike të sheteve të tyre.

Foto e pestë

IMG-20160517-WA0027

Në mesin e tyre ishte edhe SH.K. “lLIRlA” nga Trevizo e cila me sukses përfaqësoj komunitetin shqiptar të Venetos, duke u prezantuar me valle nga të gjitha trojet etnike shqiptare, me veshjeve tradicionale nga të gjitha trevat shqiptare dhe kuzhinë të shijëshme tradicionale shqiptare.

Shoqata “ILIRIA” pos paraqitjes në sfilatën e veshjeve nacionale dhe dy herë të tjera u paraqit me sukses në skenë me valle të bukura dhe tërheqëse për publikun.

Mbase do të mbahet gjatë në kujtesën e të pranishmëve në këtë aktivitet, vallja e “Pogonishtës”, me të cilën valltarët shqiptar elektrizuan të pranishmit në sallë,…në momentin kur nga skena zbritën në podium, vallës “Pogonishte” ju bashkangjit një varg i gjatë dhe i pafund valltarësh nga pjesmarrësit në sallë,… mbase ky ishte edhe momenti më kulmor i këtij aktiviteti.
Në mbrëmje u shtrua darka etnike filipiane, e pasuruar edhe me meny italiane.

Në fund ja vlenë të theksohet, se në mesin e sponzorizuesve të këtij aktiviteti kulturor ishin edhe dy afarist të njohur shqiptar; Paulin Gila, specialist në punime dekorative me gurë me një traditë të gjatë veprimi dhe Pizzeria “NEPTUN” nga San Vendemiano.

  1. Autori
    Të respektuar në Redaksinë e portalit “gazetaora”!
    Ju faleminderit për publikimin e titullit “Çfarë mësova për jetën? (1). Ky titull është në vazhdime dhe lexuesit e këtij portali kanë çfarë të lexojnë.
    I mirëpres komentet eventuale.

    Autori, Ismet Hasani

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat e braktisur shtëpitë e dikurshme...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e Partisë Socialiste, ka zgjedhur të...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit qw deputeti Eljo Hysko ka...

Flora Nika, nga biznesi në politikë

Nuk është një emër i panjohur ai i Flora Nikës, juriste në profesion dhe sipërmarrëse e njohur në vend. Prej shumë vitesh vajza nga...

Më shumë artikuj të ngjajshëm