Dhembja e pafund

  (Cikël poezishë)

  Brahim Ibish Avdyli
  Brahim Ibish Avdyli

  RRËFIMI I PARË

  Mos u merzitë,
  mos u merzitë-

  askush nuk dëshiron
  t`i kuptojë të dhënat!

  Ti, i thua
  e ata, të tjerat i gjëjnë
  për të mbluar faktet…

  E të them edhe njëherë
  që të mos merzitesh
  me çfaqjen e fatkeqësisë
  rreth teje-

  qindra forma i gjejnë
  për të mbuluar
  të vërtetën!…

  Paçin faqen e zezë,
  do të përplasen
  me të drejtën-

  drejtësia,
  e vërteta dhe faktet
  janë dëshmi
  për gjurmët e tua!

  12795281_981719301908372_4162454521928409593_n

  NJË RRËFIM TJETËR

  Mos u mërzitë,
  mos u mërzitë

  se merzia
  të dërgon në monotoni

  e monotonia
  është bjerrja e kohës
  deri në infinitin
  e fjalëve!…

  Ato,
  dalin dikund
  pas kodrës së ditëve

  kur ndoshta
  ke kaluar
  edhe përtej jetës,

  e nuk ndjehet
  askund gjallë

  Ora e jote!…

  12814063_981914948555474_2352700255705901589_n

  PËRPLASJA E DHEMBJES

  -H.M.

  Shpirti i ri në trupin e vjetër
  më qanë, rënkon e gjëmon
  deri në fund të qenies sime.

  Zogjëve të malit nuk mund t`u ngjaj
  pamundësinë e kam të ngjashëm
  të bëhesha dallgë me erën

  e përtej bjeshkëve të dhembjes
  të derdhja vrushkuj lotët e mallit
  mbi trupin tënd!…

  A është kjo zemra që lëgon
  midis dy maleve të mëdha të kohës

  andej vjen kjo furtunë
  e hidhet nëpër rrugët e mundimit,

  qyteti i shfrimit po i përjeton
  suferinat e dhembjes
  vetëm unë i sillem rrotull
  nëpër dëborën e fluskat e ndjenjave!…

  Athua, tensioni yt i lartë
  të shkaktoi tragji-dramën nëpër rrugë
  apo veturat që të pëplasën…

  Çudi, nuk kam fjalë
  as për fundin e dramës

  derisa liqeni im përplaset brigjeve!…

  12494817_502033489979026_4089824953797368579_n

  Rapperswil,
  10.02.2016.

  ÇFARË VARGJESH DO TË SHKRUANTE
  SHPËTIMTARI I YNË, PO TË ISHTE POET

  1.

  “Çfarë vargjesh do të shkruaja
  sikur të kisha qenë poet-

  vargjet e mia janë tretur zhgënjimesh
  për kozmetikë fjalësh
  nuk patën kohë,

  ju mund ti quani lirisht antipoezi
  apo blasfermi, heretizëm dhe antikrisht…

  2.

  Ato janë vargje të dhembjes së madhe
  krihët e hapësirës
  hapen e mbyllen me to,

  të vërtetën e kam thënë troç
  zbukurimet janë të huaja për vargjet

  shkrihen në vetvete
  plot pikëllim!…

  3.

  Ndoshta
  i mblidhni buzët dhe nuk u pëlqejnë

  të ndrydhur ndjeheni
  me vargjet e mia,

  nëpër errësirë
  e hanë vetveten dhe rrëfyesin

  mulli që sillet në të thatë pa blojë!…

  4.

  Mos e ktheni kokën anash
  të pëshpërisni-
  sytë i mbyllni para të vërtetës

  athua, si është i gatuar njeriu
  anët i ka pështjelluar për së mbrapshti
  nuk e di çka shkruhet në librat e shenjtë

  prej fillimit të Biblës
  Kaini e vranë vëllanë, Habilin

  shkakun e paskan futur të ligat e bukura
  të krijuara nga dhimbja
  duke shkulur brinjtë-

  për shembull, thonë,
  Eva është krijuar nga Adami
  dhe mendjen e ka briskë të hollë

  mund ta bindë njeriun ta hajë
  mollen e sherrit
  në pemën e jetës

  e jeta ti ngjajë jetës sonë!…

  5.

  Zemra më pëlcet
  kur u shoh të shtrirë,

  kur u shoh të varfër, të mjerë e të përqarë
  të futur mes dhembjesh
  e të lidhur
  në agoni,

  a e dini se prore na shtërngon kjo përplasje
  i riu të vjetrin; i varfëri të pasurin
  nga e qenia ta shporë,

  jeta përsëritet
  prej gjenezës së njeriut
  e pikës zero të krijimit!…

  6.

  Çudi,
  i shoh genet tuaja
  kudo e kanë paudhësinë,

  vëllau vëllanë nuk e do
  motra motrën nuk e sheh me sy
  njeriu i fsheh ndjenjat përtej hijes
  dhe fjala e tij shtron djallëzinë
  në vend të së drejtës jetike,

  e liria është fjalë e palirisë
  pavarësia është vetë robëria
  me petka të rrejshme të lirisë,

  në vend të dritës është verbëria
  në vend të natës është djalli vetë
  që sakaton çdo gjë që mundet
  në poret më të imta…

  e qetësi, nuk ka!

  7.

  Këto duar të padukshme
  të djajve të fshehur
  na ndrydhin keqas përtej Akerontit,

  e globi t`kurret e ngrehet në pafundësi
  orën në zemër për ta ndalur

  sikur vdes për asgjë
  kur nuk e pret,

  nuk e di nëse është jetë apo vdekje!…

  8.

  E shoh popullin tim
  në pasqyren e viteve
  që e shkelin pa mëshirë,

  ata që e kanë pamjen e njeriut
  mendjen e përdalë
  e shpirtin sterrë…

  nën vargonjtë e dhunës
  e lidhin pa mëshirë…

  djemtë ua vrasin,
  vajzat ua dhunojnë
  kur mendojnë se vdesin për lirinë
  për dashuri

  dhe ndërgjegjen ua vënë të fle
  sa herë përpiqen
  të trembur të hapin sytë!…

  9.

  Habitem
  se si vdekja paqësore
  na vret me shtat thika,

  na quan barbarë,
  njerëz të egër
  njerëz të dalur nga konturat e botës

  edhe pse të parët e rruzullit
  pararendësit tanë kanë qenë,

  për hirë të krijuesit
  e mbajmë
  plisin e bardhë,

  yjet i duajmë me ëndërrat
  e nuk mund t`i mbërrijmë…

  atëherë
  ngatërrohen dimensionet

  nuk e dimë
  ku është Siriusi…

  10.

  Kur flisnim për Zotin
  nuk do të kishim
  gënjeshtra fjalësh-

  e vërteta rrjedhë nëpër teh gjuhe

  djallëzia na ka përpirë
  e shpërlarë
  në tym të hollë shpërndarjesh,

  pa dije jemi të futur nëpër kthesa
  pa dije e çmontojnë veten

  gjithçka që e bëjmë
  është kundër vetvetes

  historinë e mbajmë
  ashtu si duan kundërshtarët

  dhe veten e qujmë
  lugat me bishta

  por arban nuk jeni!…

  11.

  Nuk jemi të parët e botës

  i shpikim
  mendimet e qenies

  për shembull
  nuk nuk keni qenë ilir e pellazgë

  grekët e afrikës
  sikur janë para nesh,

  jemi të krijuar vonë
  dje ose pardje
  e gjenezën tuaj ua lëmë armiqëve,

  më afër Krijuesit është secili
  të gjitha të vërtetat ma i grabisin nga duart

  ne me vetëdëshirë
  ua japim atyre…

  prandaj,
  nuk mund ta pranoj shkatërrimin tonë

  mushkëritë e mia i gris
  në klithje, pa pushim!

  12.

  Tradhëtinë nuk e kishim në gjak
  as pabesinë-besën e kishim besë
  para mikut e dhamë gjithmonë,

  Zoti i shtëpisë ishte Zoti Besa

  e tashmë është shpërfillur koha
  kundër natyrës çdo gjë rrjedhë
  sepse natyra nuk është praktikë e lulëzimit

  artificialisht na krijohet
  çdo gjë me epruveta

  piktura e ardhmërisë
  pasqyron me ngjyra të pakuptueshme
  art quhet poteza e pakujdesisë

  ditët na dhjedhin nëpër mote të liga
  derisa ta kuptojmë
  cili luan midis nesh

  me dhembje po ua them
  kurr nuk e keni kuptuar Atdheun
  sikur vdisni përherë për lirinë!

  13.

  Edhe sikur t`ua zbrisja
  Diellin në shuplakë
  nuk do ta besonit se ju flas me të drejtë,

  nëse duani të më quani të lajthitur
  apo shumëçka tjetër
  e nxirrni nga gjuha
  magjistar, avanturier, shkatërrues…

  asgjë më shumë nuk do të kishte peshë
  se fjala ime e sinqertë,

  bashkimi i jonë është për mirëqenjen,
  lirinë e mirëfilltë
  zërin e parë të së vërtetës,

  a e kuptoni fjalën e parë paçe

  të bisedojmë thjeshtë
  si vëllezër

  e të duhemi, të duhemi!”…

  10360561_1739361529615697_3984226640215574854_n

  SINQERITETI TRËNDAFILOR

  Tri herë të kërkova falje
  me fajin tënd
  Dielli u ndal e buzëqeshi
  ironinë për të ndalur.

  Njeri thjeshtëzimi
  dukesha i ultë
  më shumë ultësohesha-

  Shkelzeni i lartë e uli kokën
  bardhësinë e borës të mos e prishte,

  e ti nuk e kuptoje
  se thjeshtësia më ulte hijen
  e heshtur prisja mbi male
  të zbadhëte dashuria
  në mëngjesin tjetër,

  ftohtësia e natës i kishte strukur
  ndjenjat fisnike të dashurisë
  moti, nëpër sgafellat e maleve…

  Të katërtën herë e zgjove mllefin
  të më akuzoj
  pa faj në ndjenja
  derisa unë
  trëndafillat e bukur të fushave
  t`i dërgoja me mall…

  Tani e ke rastin të ulësh sytë
  e të shikosh rrjeshtat e përlotura
  të shiut të shpërthyer të befasisë
  anë e mbanë
  qytetit të dhembjes,

  lulet janë shembur për dhé
  nuk mjafton të kërkosh falje

  pak presin
  të dridhura
  me petalet përmbys
  t`i prekë dora e jote

  dhe kurr në jetë
  të mos dyshosh
  në sinqeritetin e tyre
  trëndafillor!…

  NESËR APO PASNESËR

  Më pret kot
  gjithnjë kot
  së prapthi kot

  me nesër apo pasnesër
  me ditë apo me muaj
  me të padukshmen rri e pret
  me ënërrimet e netëve pa gjumë…

  Kur dua të fle ti më zgjon
  e më le me sytë kokërr
  me sharje, nêmë, truarje
  e goditje të pandalura mbi vetveten

  e di se je dikund në mua
  padëshirën time ke mbetur,

  virgjëreshë s`ke qenë ti as tjetra
  dy pika të armiqve kombëtar
  të dyat i shërbeni shejtanit të verdhë…

  Asnjëherë s`të kam dashur
  më ke marrë me magji të zezë
  e bën çka të duash me veten-

  je shifër apo emër i fshehur në terr
  ku në dreç të mallkuar më del
  ndoshta afër meje apo kilometra largë

  mua më udhëheqë nga mbrenda
  kudo që të sillem nëpër botë
  me vetminë përskaj meje

  dukem i lirë të vërtitem
  të kërkoj të dashurën përtej jetës
  pa asnjë shpresë,

  i vjershë nëpër shpirtin tënd
  vuajtjet e mia
  e u fundofsh në fund të ferrit
  me të gjithë ata që të kanë ndihmuar

  u djegshi më fort se Iblisi
  deri në pafundësi,

  më prit sa të duash
  se do të vi nesër apo pasnesër
  me vdekjen e trupit-

  kur të kaloj në anën tjetër
  do ta marrësh vesh
  deri te i pari

  të vërtetën tënde të hidhur!…

  TË VRAFTË REJA
  PËR SË KTHJELLTI

  1.

  Të vraftë Reja në grumbull të plehit
  tek mendon si mund të ma bësh vorrin
  e të më mbulosh për së gjalli
  me plehrat e tua të pa fund!…

  Të vraftë Reja për së kthjellti
  në dërrasën tënde të larë të kresë,
  të Lumit Zot, kur t`i plasë durimi
  me të palarat tua të përditshme
  do të të vrasë, përnjëherë, në breg të oborrit!…

  Je sjellur sikur “zot” i vogël
  mbi lëvozhgën e globit

  gjoja ke urdhër prej Zotit në pikë të natës
  kur të tjerët flejnë e ti mendon
  nga thellësia e nëntokës
  ku jeton Luciferri e Kau i Zi,

  Zoti i Madh i Gjithëshirshëm
  të shikon me habi jashtë universit tënd
  e çuditet me fjalët e tua të përditshme

  sikur ke lindur me urdhërin e veçantë
  për të rregulluar botën
  sipas rregullave tua

  je “zot” i së keqes së madhe grumbull
  i plehërave të kësaj bote mes për mes rrugës
  të hedhura në mesnatë
  aty ku s`e mendon njeriu,

  sepse mund të dalin prej teje
  për të pasur ditën e ardhëshme
  me një argument më të madh fjalësh…

  2.

  Fol, fol, fol sa të duash
  sikur kështu paska thënë me pahir “zoti”,

  ke harruar se Zoti nuk urdhëron nëpër errësirë
  qeni i sheh dhe leh kur të vizitojnë tetekët
  leh me të lehurat alarmuese

  njerëzit e dinë çka do të thotë ai
  por ata e kanë harruar
  ndoshta
  në pikën e vrapit
  nga të rrahurat pa pushim të mendjes së nxehtë,

  nuk kanë kohë të shohin ty rrobet e rrejshme
  je veshur me urdhërin e djallit të madh
  të të sillen rreth teje
  të vdekurit e mbetur në jetë

  Baba Zot nuk i merr shpirtrat e ligj
  me ndihmën e tyre
  duket se të bëhet e pamudura!…

  O i madhi Djall i lindur sikur njeri
  të vraftë i Lumi Zot për së kthjellti

  ata që i vretë Reja ditën për diell
  e kuptojnë të padijshmit
  se është pleh i plehërave të pafund

  dhe duhet të dëlirët nga hapësira!…

  NË PAKTHIM

  1.

  Më qanë zemra
  me lotë të valë-

  shoh vetëm fëmijë
  të shtrirë përdhé
  me doçka të njoma,
  sikur presin lodra
  e marrin vdekjen
  me plagë e me gjak

  për të kënaqur
  syrin e qartur
  të bishave njeri.

  2.

  Njeriu i vërtetë
  ku është,

  le t`ma ndalë zemrën
  të mos i shoh
  sytë e ngrirë

  se plasa për fëmijët
  bombë në horizont!

  3.

  I dua si diellin
  pa kahje, pa anë,
  pa vend të caktuar

  edhe fëmijët e armiqve tanë,

  kurrë mos u ngjajshin
  baballarëve të ligj

  kurrë mos ndjejshin
  errën e kobshme të vdekjes
  me hundën e harbuar

  rritjen e ndalur
  nëpër doçkat e pritjeve!

  4.

  Athua,
  fundi i kohërave
  është kjo përpëlitje
  viteve të dhembjes,

  me dogji dashuria
  për kohën që rrjedhë
  në pakthim!…

  Calstorta Sud
  Autobahn Venecia-Trieste,
  25.07.2014.

  VETMIA E DIMRIT

  Qielli i vrugët resh mbi qepalla
  shtrihem e ngrij me vetminë e bardhë
  dëbora me grushta derdhet në hapësirë

  astma mbi kraharorin tim e shfryen lodhjen
  e zemra papritmas e çrregullon hapin,

  janë moti të djeguara kujtimet
  e rrugëve të ngarendjes mbeten gjolla terri-

  është e vjedhur nëpër errësirën e bardhë të ëndërrave
  hapësirave të padukshme rinia.

  Qesh i lidhur pas një mendimi skofiar
  të bukurën e të pandashmen për të marrë,

  e kuptoj se nuk jam ai i dikurshëm
  me të drejtën e fjalës
  që fluturon nëpër male-

  vetmia troket në dritaret e kohës
  e dëbora e viteve heshturazi e mbyll çdo gjë,

  me kot e shtrëngoj kaharorin të mbajë gjallë dritën
  nga xhamat e zbardhura të vetëdijes
  bardhësia mbyllet në errësirë…

  Athua, a mos është kjo vetmia e dimrit
  që uluron largë mundësisë së përceptimit

  apo malet ulurojnë kaq tmerrshëm?!…

  Në malet e Morinës
  28.12.2014