E martë, 9 Mars, 2021

“Tё dashur Shqipetarё! Ju falenderoj!“

Me lejoni tju sjell me poshte pershtypjen e nje analisti rumun mbas fitores se Shqiperise

Duhet të lexoni

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e...

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Tё dashur shqipёtare,

…Dikur kemi pasur edhe ne ‘shpirt’,

Kemi pasur edhe ne njё ekip ambicios. Ka kaluar pak kohё qё atёherё, ishin vitet ’94. Dikur luftonim edhe ne si ju, qё nga fillimi deri nё minutёn e fundit. Burrёrisht…

Sot, kemi parё njё kombetare me disa djem qё ndodheshin pёr eskursion nё Francё, jo pёr tё ‘luftuar’. Por, dua tё dini qё kemi patur edhe ne, rumunёt, ‘zemёr’. Dikur kemi qenё si ju. Hagi, Popescu, Petrescu,,, Ndoshta nuk ishim sulmues, por ishim tё guximshёm. Jepnim shpirt nё terren. Ta dini qё ateherё kemi fituar pёrballё Argjentinёs, Kolumbisё, Anglisё. Kishim ‘agresivitet’ nё lojё, ashtu siҫ ju ishit sonte.

Shqipёtarёt tuaj tё lindur nё Zvicёr, Itali, etj, janё dhjetё herё mё patriot sesa ‘gangsterat’ tanё. Na vendosёt nё njё cepe (fund) tё Europёs, atje ku e kemi vendin. Ne kemi ruajtur nga ’94-tra vetёm mbёshtetёsit. Tani na duhet tё kёrkojmё edhe njё ekip nё nivelin e dikurshёm.

Na treguat se njё futboll i korruptuar, ashtu si i rumunёve, nuk mund tё krijojё njё kombёtare tё merituar. Ju e kuptuat para nesh qё ishte nevoja e nje trajneri tё huaj, i shkёputur edhe i pavarur nga cilёsia edhe maskarallёqet e futbollit tё brendshёm. Keni njё trajner qё dёshiron tё bёjё performancё, jo njё ‘fёmijё qaraman’ i cili akoma nuk i di tё gjithё lojtarёt sipas emrave edhe qё, pёr tё justifikuar dёshtimin e skuadrёs sё tij nё fushё, thotё: “40 000 shqipetarё krijuan njё atmosferё fantastike”. Ju e keni kuptuar qё tё puthёsh ikonat nuk do tё thotё pёrmirёsim taktike.

Sot, ne kishim njё grumbull djemash tё cilёt dolёn ne fushё pas nja dy cigaresh nё dhomat e zhveshjes. Ju ua nxorёt edhe ato hundёve. Na morёt edhe ‘himnin’ edhe krenarinё.

Jam gati tё pёrulem para jush edhe t’ju falenderoj pёr mёsimin qё na dhatё, pёr ambicien qё treguat. Mё sollёt ndёrmend ekipin e Hagi-it, kohёrat kur kombёtarja kishte zemёr.
Mbetem ‘fan’ i juaji pёrgjithmonё…

PS; pёr futbollistёt e Rumanisё: “ Djem, nga areoporti shkoni direkt e nё klub. Ju pret ‘Mёkati’, ka edhe ‘ulje’. Pёr mё tepёr, ёshtё e vetmja portё ku mund tё shёnoni tani…“

 

Autor:  SILVIU  ILIUTA

Titulli origjinal: Dragi Albanezi, va multumesc!

Burimi: http://www.cronicipebune.ro/dragi-albanezi-va-multumesc-2/

Pёrktheu: Donald Bezhani

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

E dashura Jetë

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice'   Aq sa e bukur, aq edhe e brishtë, herë më humb në errësirë e herë...

Toka

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' U ktheva mbi tokën nënë këtë mëngjes dhe vendosa ta shëtis, që me flladin e freskët të fëmijërisë të...

Toleranca dhe diversiteti

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Si një adoleshente dua të ndalem në një pikë që është shumë e prekshme në ditët e sotme, në...

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional në Shqipëri” (ProSEED) financohet nga...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e shanse të barabarta ekonomike si...

Më shumë artikuj të ngjajshëm