E premte, 22 Janar, 2021

Pse mbyllen pikat kufitare me Kosovën Lindore?

Duhet të lexoni

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Shkruan: Refik Hasani

Njoftimi që jan bllokuar dy pikat kufitare në fshatin Dobrosin dhe fshatin Breznicë të Bujanocit, është lajm jo i mirë.

Në muajin korrik kur mërgimtarët tanë vijnë në pushime verore dhe kur pikat kufitare Kosovë-Serbi stërngarkohen në Merdarë dhe në vendin Dheu i Bardhë, si alternativ mund të jenë edhe këto dy pika kufitare që janë bllokuar qëllimisht.

Bashkpunimi ndërkufitarë, bashkëpunimi në interes të dyanshëm dhe bashkëpunime tjera në të gjitha sferat e jetës janë parakushte dhe standarde për t’u bërë pjesë integrale e BE-së.

Beogradi pretendon dhe kërkon që të bëhet pjesë e këtyre standardeve, por i shkel të gjitha këto parime e rregulla të Bashkimit Evropian.

Në kohën që do të duhej krijimi i kushteve më të faforshme për lëvizje të lirë të njerëzve dhe qarkullimit të mallrave, Serbia ende vepron me kutin e vjetër duke mbyll kufinjtë e duke vendos vetë këto rregulla që ndjellin vështirësi të komunikimit të njerëzve dhe mbyllje të kufive që është në dëm të këtij rajoni.

Në vend që të hapen vendkalime të reja e të zyrtarizohen sa më parë si te Kamenica me Medvegjë te vendi i quajtur ,,Te Kapia’’, në fshatin Muhoc të Bujanocit etj, në Dobrosin dhe Breznicë herë thuhet janë mbyllur e hërë janë bllokuar.

Trekëndëshi kufitar Kosovë-Maqedoni-Serbi shumë më shumë do të duhej të ketë pika kufitare sesa që janë aktualisht.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm