E diel, 25 Tetor, 2020

Shitje e organizuar e ‘barit’ në Prishtinë dhe qytetet tjera

Duhet të lexoni

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend...

Rijetëzimi i Gjirokastrës, Mirela Kumbaro: Pas debateve e sulmeve, puna flet vetë

Me anë të një postimi në Facebook, ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, njëherësh deputete e qarkut të Gjirokastrës,...

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Nga Marjon Gorica Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ku shitet ‘bari” nëpër qytetet e Kosovës?

Shitja e substancave narkotike në Kosovë duket si një rrjet i organizuar mirë me lidhje vertikale me pushtetin e deri te dilerët e vegjël.

Në lagjen Dardania është kapur i dyshuari mashkull shqiptar, i mitur, pra i moshës së vegjlisë, pasi që gjatë kontrollit tek i njëjti është gjetur dhe konfiskuar
një sasi e vogël me substancë të dyshuar narkotike të llojit marihuanë.

Pas intervistimit me urdhër të prokurorit i dyshuari është liruar në procedurë
të rregullt.

Pra, policia “është e lejuar” të burgos e ndjek dhe padis ata që përdorin substancat narkotike, por asesi “nuk prek” rrjetin e shitjes dhe krerët e këtij rrjeti.

Dihet shumë mirë që një nga rrjetet e shitjes së substancave narkotike janë Sony Play Station dyçanet dhe Internet kafet nëpër qytetet e Kosovës, të cilat hapen në orët e pasdites dhe punojnë deri në orët e hershme të mëngjesit.

Nuk do të thotë që të gjitha këto dyçane janë të implikuara, por shumica e tyre, po.

Në Dardani të Prishtinës, tek garazhat nëntokësore pranë shkollës Dardania, është një “harem” i shitjes dhe përdorimit të substancave narkotike. Aty policia nuk intervenon, asnjëherë. Garazhat nuk përdoren nga pronarët e tyre për shkak të sulmeve të deritashme që ju kanë ndodhur nga “gipserat”.

Në oborrin e shkollës Musa Hoti dhe përreth në atë lagje në fillim të Bajrit në Mitrovicë poashtu dihet ku shitet dhe ku përdoret “bari” dhe substanca tjera. Përdoret në oborr të shkollës Musa Hoti, këtë e din edhe policia, e dijnë edhe banorët, asgjë nuk ndërmerret. Shitja dhe përdorimi në Mitrovicë ndodh edhe buzë Lumit Ibër, pra në Kej e poashtu edhe në parkun e posarenovuar të qytetit.

Në parkun e qytetit të Pejës, ka Sony Play Station dyçane përreth ku blehet ‘bari’ dhe substanca tjera e përdoren në orët e mbrëmjes në Park./GazetaOra.com

Foto: Teenage Boy Holding Joint – Summit Behavioral Health

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend...

Rijetëzimi i Gjirokastrës, Mirela Kumbaro: Pas debateve e sulmeve, puna flet vetë

Me anë të një postimi në Facebook, ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, njëherësh deputete e qarkut të Gjirokastrës, ka vënë në dukje ndryshimi...

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Nga Marjon Gorica Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës dhe përkushtimit,  duke kërkuar më...

Propagandoni për mos përdorimin e maskave, e këtej dizinfektoni vilat luksoze. Çfarë faji ju ka populli?

Nga Marjon Gorica Pikërisht sot, në kulmin e një pandemie globale ku të gjithë së bashku duhet të bëhmi një zë, për të luftuar me...

Covid 19 prek deputeten Gjylameti: Falenderoj gatishmërinë e stafit mjekësor!

Në vendin tonë numri i të infektuarve me Covid 19 vazhdon të mbaj shifra rekord, duke mos kursyer asnjë grup moshë. Një nga personat që...

Më shumë artikuj të ngjajshëm