E shtunë, 16 Janar, 2021

Mungon bashkëpunimi ndërkufitarë dhe vllazërimi, miqësimi e binjakëzimi me Luginë të Preshevës,Kumanovë e Likovë

Duhet të lexoni

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar...

Urimi i Konsullit të Izraelit: Po mbyllim një vit sfidues, 2021 qoftë viti i mirësive!

Konsulli i Nderit i Izraelit Rodolf Xhillari, me anë të një postimi në faqen zyrtare të Facebook ka uruar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Shkruan: Mr.Sc. Refik Hasani

Gjilanit si një trekëndësh kufitar është dashur të krijoj lidhje të qëndrueshme në baza reciproke, standarde dhe nivele të barabarta institucionale me Komunat fqinjë kufitare. Prishtina po ashtu është dashur vendosur bashkëpunim ndërkufitarë me Medvegjën. Veprimet në nivelin Komunal midis organeve Lokale publike fqinje që i nënshtrohen sistemeve të ndryshme ligjore vendase për çështje të interesit të përbashkët, synimi është të identifikohen problemet e përbashkta, çështjet dhe objektivat që duhet formalizuar si pjesë e një marrëveshje e bashkpunimit duke lehtësuar dhe ndihmuar jetën veçmas fshatrave kufitare të dy anëve të kufirit pastaj edhe duke u shkëmbyer me të dhëna zyrtare në mesë niveleve Komunale për t’u adresuar edhe në nivele qendrore të tyre. Bashkëpunimi ndërkufitarë në mënyrë institucionale përmesë projekteve të përbashkta është më se i domosdoshëm pasi është në vendënumrim, pasi ndërvarësia gjeografike, mjedisore, urbane, rurale dhe ekonomike jan parametra që duhet bashkëpunur në mesë Komunave kufitare. Bashkëpunimi do të prodhonte efekte që të binjakëzohen, vllazërohen dhe miqësohen Komuna e Gjilanit me Komunën fqinje të Preshevës, Bujanocit, Kumanovës dhe Likovës. Në mënyrë institucionale do të duhej të ketë takime të rregullta të bazuara në ligje, akte e udhëzime të praktikave më të favorshme. Që nga momenti i pikës së veçant të rendit të punës që caktuar dhe është themeluar Komiteti për bashkëpunim ndërkufitar. Sot e asaj dite nuk kemi asnjë rezultat konkretë të këtij bashkëpunimi reciproke të përheshme, afatgjata në mënyrë institucionale.

Ende nuk jan caktuar dhe precizuar sferat e përgjegjësisë në mesë të Komunave të Gjilanit me Komunën e Preshevës dhe ate të Bujanocit. Ende nuk jan caktuar dhe precizuar sferat e përgjegjësisë në mesë të Komunave të Gjilanit me Komunën e Kumanovë e Likovë. Gjilani,duke ngecur në këtë bashkëpunim aqë më largë jan Komuna e Kamenicës për bashkëpunim me Bujanocin dhe Medvegjën. Edhe Komuna e Vitisë do të duhej krijuar frymën në një bashkëpunim me Kumanovën e Likovën. Pse Komiteti për bashkëpunim ndërkufitarë figuron vetëm në letër, pasi me asgjë dhe me asnjë projekt serioz nuk është marrë dhe nuk ka qitë në dritë asgjë. Nëse eventualisht ka ndonjë rezultat që ka bërë si evidentim-adresim të ndonjë çështje apo ka arritur në ndonjë konkluzion mua më vjen mirë, por kam droj që asnjë çështje jo që ska arritur të gjejë zgjidhje po as të adresoj.Gjilani nuk duhet të injoroj bashkëpunimin ndërkufitarë, askush ska të drejtë të thiret në këtë bashkëpunim, nuk mjaftohet vetëm në ndonjë komferenc shtypi sa për treguar në opinion që egziston në letër bashkëpunim ndërkufitarë. Sa projekte jan realizuar që nga themelimi i këtij komiteti.Për secilën Komun cilat projekte,çfarë plane jan hartuar,sa fonde dhe në çfarë shume për investime nga Këshilli i Europës dhe mekanizmave tjerë Europian jan thithur.Mos të flasim për programe e grante të IPA I dhe IPA II. Në cilat projekte është konkurruar dhe cilat jan përfitimet dhe cilat jan në përfundim e sipër në interes të përbashkët të këtij trekëndëshi kufitarë.

Pse Gjilanit një legjislaturë i ka ikur duke mos arritur asgjë në bashkëpunim ndërkufitarë. Pse Prishtina,Gjilani, Kamenica e Vitia ende nuk kan vllazërim, miqësim e binjakëzim me Preshevë, Medvegjë, Bujanoc, Kumanovë e Likovë apo ndonjë bazë të krijuar në bashkëpunim ndërkufitarë të filluar së ndërtuar në mënyrë institucionale. Pse Komiteti nuk ka arritur për një legjislatur të tër të krijoj efekte të mirëfillta më shumë për bashkëpunim ndërkufitar, pse!. Cilat jan planet afatë mesme, afat gjata të këtij bashkëpunim me projekte e përfitime në interes publik të komunave fqinje kufitare. Të gjitha këto dhe shumë e shumë pyetje të tjera do të duhej dhën përgjigje.

Autori është,ish-Këshilltarë KK-Gjilan në legjislaturën 2009-2013, që bëri propozimi për themelimin e Komitetit për bashkëpunim ndërkufitarë në seancën e IX-ët të dt.15.07.2013, po ashtu ka punime e kumtesa të trajtuara nëpër sesione e konferenca shkencore lidhur me bashkëpunimin ndërkufitare mbi rolin dhe rëndësia e programeve të BE-së dhe IPA-s.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

GUXO, OJ SHQIPONJË VJOSA OSMANI!

Shkruan: Refiqe R. Hamiti Vjosa Osmani sot në Kosovë nuk është guxim ,nuk është diçka që ishte e guxuar apo që tashmë është e guxuar. Vjosa...

Urimi i Konsullit të Izraelit: Po mbyllim një vit sfidues, 2021 qoftë viti i mirësive!

Konsulli i Nderit i Izraelit Rodolf Xhillari, me anë të një postimi në faqen zyrtare të Facebook ka uruar ditën e ndërrimit të viteve....

Më shumë artikuj të ngjajshëm