E shtunë, 16 Janar, 2021

Holandezit i dalin nga hundët pushimet

Duhet të lexoni

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar...

Urimi i Konsullit të Izraelit: Po mbyllim një vit sfidues, 2021 qoftë viti i mirësive!

Konsulli i Nderit i Izraelit Rodolf Xhillari, me anë të një postimi në faqen zyrtare të Facebook ka uruar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Tri ditë para se të përfundonte pushimet e tij në bregdetin shqiptar, një turist holandez ka rënë pre e një vjedhjeje të ndodhur vetëm pak metra larg vendit ku ishte akomoduar.

Persona ende të paidentifikuar i kanë thyer makinën, duke vjedhur para dhe çdo gjë tjetër me vlerë që kanë gjetur brenda. Ngjarja ka ndodhur pasditen e së shtunës, në plazhin e Spillesë.

Burime nga Policia e Tiranës thanë se shtetasi nga Holanda, 54-vjeçari me iniciale E.D., ka denoncuar ngjarjen në Komisariatin e Rrogozhinës, pasi ka lajmëruar më parë në numrin e emergjencave.

Ai ka deklaruar se rreth orës 19:00, kur po kthehej nga plazhi bashkë me gruan e tij, kanë parë që xhami i makinës së tyre ishte i thyer. Makinën e kishte parkuar vetëm pak metra larg bregut të detit, në parkingun e një lokali, të cilin e ka frekuentuar gjatë këtyre ditëve që ndodhej në Shqipëri.

Fillimisht ka dyshuar për ndonjë incident të mundshëm, por pasi ka kontrolluar brenda saj, ka parë që mungonin paratë, telefoni dhe kartat e tij të bankës. Menjëherë ka kuptuar se bëhej fjalë për një vjedhje dhe ka telefonuar në numrin e emergjencave.

Në vendin e ngjarjes kanë shkuar shërbimet e Policisë, që, pasi kanë bërë këqyrjen e automjetit të thyer, për fiksimin e ndonjë prove të mundshme, kanë nisur hetimet për identifikimin dhe arrestimin e autorëve.

NGJARJA

Falë masave të Policisë së Shtetit për sezonin turistik, kryesisht në drejtim të parandalimit të krimeve kundër pronës, këtë vit duket se nuk janë regjistruar shumë vjedhje. Megjithatë, krime të tilla nuk kanë munguar, kryesisht në zonat bregdetare, ku pre e hajdutëve janë më së tepërmi pushuesit e juaj dhe ata nga Kosova.

I tillë është edhe rasti i turistit holandez, i cili bashkë me gruan kishte zgjedhur bregdetin shqiptar për të kaluar disa ditë pushime. Pas dy ditësh, 54- vjeçari do të largohej nga Shqipëria, por duket se një incident në plazhin e Spillesë i ka lënë shije të hidhur në ditët e tij të fundit të qëndrimit.

Persona të paidentifikuar i kanë thyer makinën duke i vjedhur 1200 euro, një smartphone “Samsung Galaxy”, si dhe kartat e bankës. Policia tha dje se ka nisur hetimet për zbardhjen e ngjarjes, duke filluar nga verifikimi i disa gjurmëve të gishtave që janë konstatuar në makinën e turistit holandez.

Ndërsa po verifikohen gjithashtu edhe kamerat e sigurisë së lokalit, në parkingun e të cilit ishte parkuar automjeti ku ndodhi vjedhja. Burimet thanë se janë shoqëruar disa persona të dyshuar, kryesisht ata që kanë qenë të skeduar më parë për vjedhje dhe njihen si problematikë në zonën e plazhit. Por nuk përjashtohet mundësia që autorët mund edhe të mos jenë banorë të zonës, pasi në këtë periudhë autorët e vjedhjeve lëvizin edhe nga qytete të tjera.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

GUXO, OJ SHQIPONJË VJOSA OSMANI!

Shkruan: Refiqe R. Hamiti Vjosa Osmani sot në Kosovë nuk është guxim ,nuk është diçka që ishte e guxuar apo që tashmë është e guxuar. Vjosa...

Urimi i Konsullit të Izraelit: Po mbyllim një vit sfidues, 2021 qoftë viti i mirësive!

Konsulli i Nderit i Izraelit Rodolf Xhillari, me anë të një postimi në faqen zyrtare të Facebook ka uruar ditën e ndërrimit të viteve....

Më shumë artikuj të ngjajshëm