E premte, 10 Korrik, 2020

Shtatzënat që pinë verë kanë fëmijë më të sjellshëm

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Shtatzënave u jepen këshilla të ndryshme në lidhje me pijet alkoolike, prej ndalimit e deri te pirja mesatare.

E ballafaquar me këtë çështje ishte psikologia Janni Niclasen, nga Universiteti i Kompenhagës.

Nënat shtatzëne që nuk pinë mund të mendojnë se janë duke bërë gjithqka që duhet për shtatëzaninë e tyre, por disa gota verë në muaj nuk paraqesin problem, sugjeron Niclasen.

Ndërkohë që ekziston lidhja midis konsumit të madh të alkoolit dhe problemeve dhe problemeve të zhvillimit të bebes, provat e reja tregojnë se nënat që kanë pirë pak alkool gjatë shtatzënisë, kanë pasur një zhvillim më të mirë të bebes se sa ato që nuk kanë pirë fare.

Në një studim tjetër të fundit, një ekip ndërkombëtarësh nga Irlanda, Anglia, Zelanda e Re dhe Australia, i krahasuan lindjet e nënave që kishin pirë verë gjatë shtatzënisë.

Gjetjet zbuluan se duke pirë ca gota në muaj të alkoolit gjatë shtatzënisë por edhe në javët e para të shtatzënisë, nuk dukej që e rriste rrezikun si peshë më të dobët të bebes ose shtypje më të lartë të gjakut të nënës.

Ekspertët mendojnë se gratë shtatzëna nuk kanë nevojë të ruhen nga pijet alkoolike. Megjithatë, publikimet në Harvard Health Blog treguan se disa gota verë në javë gjatë shtatzënisë nuk janë të dëmshme./DardaniaPost.com

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

Më shumë artikuj të ngjajshëm