E premte, 23 Tetor, 2020

Planeti që rrëzon teorinë e formimit të planeteve

Duhet të lexoni

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Teoria kryesore e formimit të sistemeve diellore është vënë në pikëpyetje të madhe pas zbulimit të fundit të observatorit ESO Paranal në Kili.

Teleskopi gjigant i vendosur në vendin e Amerikës Latine ka kapur planetin e quajtur HIP 65426b. Ky planet ka një rreze 1.5 herë më të madhe se Jupiteri dhe një masë 6 deri në 9 herë po më të madhe.

Sipas astronomëve që kanë bërë zbulimin, ajo që vendos në dyshime teorinë kryesore të formimit të planeteve dhe të sistemeve diellore është fakti se rreth këtij planeti gjigant nuk ekziston ai që quhet “brezi i pluhurit kozmik”.

Shkencëtarët besojnë se në fazat fillestare të formimit të planeteve, ky brez orbiton vazhdimisht përreth tyre deri në momentin që përthithet gradualisht nga fusha gravitacionale dhe bëhet një trup me vetë planetin.

Një tjetër fakt që ka lënë shkencëtarët pa përgjigjje është ai se dielli në këtë sistem rrotullohet me një shpejtësi marramendëse rreth vetes, plot 150 herë më shpejt sesa dielli ynë.

Astronomët thonë se nuk mund ta shpjegojnë këtë për momentin, por një teori është fakti se ky rrotullim i furishëm mund t’i atribuohet fushës gravitacionale të planetit HIP65426b.

SPHERE – HIP65426b ndodhet 365 vite dritë larg nga sistemi ynë diellor.

Zbulimi është publikuar në revistën “Astronomy and Astrophysics”./24ore

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve spitalore, kryeministri Edi Rama ka...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga i gjithë komuniteti për aktivizimin...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten...

Më shumë artikuj të ngjajshëm