Përbërësit:

 • 450 g miell misri
 • 1 presh
 • 1 karotë
 • 1 shpinë pule
 • 1 kofshë me këmbë pule
  kripë
 • Spec djegës i terur
 • 1 lugë gjelle gjalpë

Përgatitja:

 1. Shpinën e pulës, kofshën dhe këmbën, vëjini në një litër e gjysmë ujë të ftohtë. Shto karotën e copëtuar, qepën, selinon dhe majdanozin.
  Le të zihen për rreth një orë.
 2. Shkrijeni gjalpin në një tenxhere dhe mbi të grini imët preshin. Shtoni miellin e misrit dhe hidheni në lëngun supën e pulës.
  Ndajeni mishin nga kockat dhe lëkura.
 3. Kriposeni supën dhe lëre të zihet për rreth gjysmë ore. Pastaj, qullin duke hedhur pak e nga pak dhe lëngun e mishit e hedhim në një blender.
  Kthejeni supën në zjarr.
 4. Vendoseni mishin e pulës pa kocka në supë, poashtu misrin, dhe spërkateni me spec djegës të bluar për shije.