Përbërësit:

 • 350 g makarona
 • 100 g kaçkavall (gorgonzolë)
 • Një dardhë e madhe
 • Një lugë fistekë të bluar
 • Një lugë majdanoz
 • Një lugë lëng limon
 • 30 g gjalpë
 • 10 g sheqer (sipas dëshirës), kripë dhe piper

Përgatitja:

 1. Hiqeni koren nga kaçkavalli dhe shtrydheni. Dardhën qërojeni, hiqjani farat dhe shtrydhni dhe qitni lëngun e limonit.
 2. Gjalpin shkrijeni në tiganin me telefon, shtojini dardhën e shtrydhur, qitni sheqer dhe zieni disa minuta që të bëhet si karamele.
 3. Makaronat zieni në ujë të kriposur të valuar 12 minuta, kulloni dhe hidhni mbi dardhë. Ruani 2-3 lugë ujë në të cilin janë zier makaronat.
 4. Shtoni kaçkavallin, ujin e ruajtur nga makaronat e zier, gjysmën e sasisë së majdanozit dhe gjysmën e sasisë së fistekut të bluar.
 5. Përzieni dhe zieni disa minuta duke e përzier vazhdimisht.
 6. Makaronat e përgatitur hidhni në një enë, hidhni pjesën e mbetur të majdanozit dhe fistekut, hidhni piper, dhe, edhe njëherë përzieni ngadalë dhe kështu makaronat janë gati për t’u ngrënë.