Përbërësit:

  • 6 bërxolla pule
  • ¼ e filxhanit jogurt
  • 2 lugë majonezë
  • dy lugë të vogla senf
  • Një lugë lëng të freskët të limonit të shtrydhur
  • Një lugë e vogël mjaltë
  • Një lugë e vogël rigon

Mishin shtypen dhe qitni erëza të thata. Ngrohni vajin dhe fërgoni mishin e pulës nga të dyja anët, në mënyrë të barabartë.

Jogurtin, majonezën, mustardën, lëngun e limonit, mjaltin dhe rigonin përzieni mirë dhe lini 15 minuta të qëndrojnë në mënyrë që të gjithë përbërësit të bashkohen dhe shijet të përziheni.

Rendisni bërxollat në pjatë dhe qitni salcën e përgatitur.

Shërbejeni me oriz të zier apo me makarona