Përbërësit:

 • 250 gr gjalpë
 • 1 gotë bollgur
 • ½ gotë sheqer pluhur
 • 2 vezë
 • 1 vanillë
 • 1 pluhur pjekje
 • 4 gota miell
 • 20 copë arra
 • 3 gota sheqer
 • 3 gota ujë
 • gjysmë lëng limoni

Përgaditja:

 1. Fillimishtë e përgatisim sherbetin, sheqerin dhe ujin e vendosim në zjarrë pasi fillon të vlojë ia shtoni lëngun e limonit dhe sherbetin e lëni të ftohët.
 2. Përveç miellit, pluhur pjekjës të gjithë përbërësit e tjerë i derdhim në një enë dhe i përziejmë.
 3. Dalë nga dalë ia shtoni miellin, pluhur pjekjën glazurës dhe e përzieni, do të përfitoni një brumë të butë.
 4. Nga ky brum ndani copa të vogla, ia japni formën dhe i rëndisni në tepsi, përmbi i lyeni më të kuqët e vezës dhe ia vendosni nga një arrë.
 5. Sheqerparet i vendosni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius, sheqerpareve ia derdhni sherbetin e ftohtë.