Përbërësit:

 • 3 filxhan çaj miell,
 • 3 lugë maja,
 • 4 lugë sheqer,
 • 1 filxhan qumësht,
 • 2 lugë gjalpë,
 • 1 vezë,
 • Kripë dhe gjysmë filxhani ujë jo shumë të ngrohtë.

Përgatitja:

 1. Shkrijmë majanë me ujin dhe më pas hedhim të gjithë përbërësit e tjerë, i përziejmë për pak minut
 2. Mbulojmë dhe i lëmë për një orë
 3. Më pas hapim petët trashë e i presim me ndihmën e një gote dhe në mes e presim pak me thikë
 4. I lëmë pak minuta dhe i skuqim në vaj të nxehtë. Nga lart i hedhim sheqer pluhur