Përbërësit:

 • 4 vezë
 • 24 luge sheqer
 • 24 luge qumësht
 • 24 luge vaj
 • 24 luge miell
 • 2 pluhur për pjekje
 • 2 lugë kakao, lëng portokalli

Kremi:

 • 2 Portokaj te ngrirë
 • 2 puding vanilje
 • 200gr sheqer
 • 4 lugë marmalatë kajsie
 • 125gr margarin
 • 500ml qumësht

Glazura:

 • 100gr çokollatë
 • 4 luge vaj

Përgatitja:

 1. Perziejmë të bardhat e vezës me sheqerin derisa të bëhet shkumë e fortë
 2. Shtojmë pastaj qumështin, vajin, miellin e përzier me pluhurin për pjekje
 3. Masën e përzijme, ndajmë në dy pjesë dhe njëres i shtojmë kakaon
 4. Pjekim dy petë në 200 gradë për 20 minuta
 5. Peta e verdhë të jetë e ftohur tërësisht e thërmojmë në grimca te vogla
 6. Për kremin portokajt e ngrirë i grijmë në rende
 7. Pak qumësht te ftohët tretim pluhurin e pudingave kurse pjesën tjetër e vëmë të vlojë me sheqerin
 8. Në qumështin që vlon shtojmë pudingat e tretura dhe përziejme derisa të trashet pudingu
 9. Pudingun e lëmë të ftohet tërësisht dhe pastaj në të shtojmë margarinën e rrahur në masë kremoze dhe perziejmë
 10. Shtojmë dhe marmelatën e kajsisë, portokallin e grirë në rende, dhe pandispanjen e thermuar dhe të gjitha bashkë i perzijmë mirë
 11. Në fund petën e kaftë e njomim me lëngun e portokallit, pastaj kremin e verdhe dhe në fund glazuren me çokollatën e shkrirë me vajin