Përbërësit:

 • 1 kg fasule
 • 1 kg qepë
 • 5-6 speca te pjekura
 • 100-150 gr përshutë ose mish i tymosur
 • 1 filxhan vaj
 • Pak piper
 • Kripë
 • 2-3 gjethe dafine

Përgatitja:

 1. Ne një vendosim fasulen dhe e vëmë të zihet në ujë, pasi të vlojë e kullojmë, shpërlajme prapë dhe e vendosim përsëri në ujë të ftohet
 2. Fasulen e ziejmë në ujë të, e kriposim, shtojmë piperin e zi, gjethet e dafines dhe ziejmë derisa të zbuten mjaftueshëm kokrrat e fasules, për 1.5-2 orë
 3. Pastaj kullojmë nga uji në të cilen është zier fasulja
 4. Në taven e dheut, qeramike vendosim vajin dhe qepët e grira dhe e fërgojmë ngadalë derisa të zbuten mirë qepët
 5. Shtojmë fasulen e kulluar nga lëngu në të cilin është zier, e përziejmë pak, vendosim sipër fetat e prera të përshutës dhe specat e pjekura dhe të qeruara
 6. Pastaj tavën e fusim në furrë 220 gradë pçr 15-20 minuta të rreshkët