Përbërësit:

 • 300 gr biskota katrore
 • 200 ml qumësht të ftohët
 • 1.5 l qumësht
 • 10 luge sheqer
 • 2 sheqer vanilje
 • 5 qese puding vanilje
 • 400 ml qumësht të ftohët
 • 5 qese krem pana me pluhur për krem pana(shllag) 10 gr zhelatine pluhur

Përgatitja:

 1. Në kallëpin me madhësi 25×35 shtrijmë biskotat e njomura në qumësht, shtrijmë dy shtresa të cilat i lyejmë shumë pak mes veti me kremin e fituar vetëm sa të ngjiten mes veti
 2. Për kremin e pudinges vëmë qumështin të vlojë me sheqerin kurse paraprakisht ndajmë pak qumësht të ftohet për tretjen e pluhurit te pudingëve
 3. Kur qumështi të vlojë shtojmë pudingët e tretur dhe përziejmë derisa të trashet kremi
 4. Në nderkohë perziejmë krem panen me qumështin derisa të trashet në shkumë të fortë, dhe bashkojme me kremin e vaket të pudingut dhe e përziejmë
 5. Pastaj shtojmë edhe zhelatinën e njomur në 4 lugë uje të ftohet për 5 minuta dhe me pas e ngrohim me po atë ujë derisa të shkrihet mirë zhelatina por mos të vlojë
 6. Edhe zhelatinën e shtojmë tek kremi dhe përziejmë mirë
 7. Kremin e fituar e vendosim mbi shtresën me biskota dhe rrafshojmë mirë
 8. Përsipër dekorojmë me biskota të thermuara imet