Përbërësit:

 • 750g miell
 • 100ml vaj
 • 4 lugë gjelle sheqer
 • Vezë
 • Të verdhët e vezës
 • 1/2l qumësht
 • 40g maja të freskët (kvasac)
 • Pak kripë
 • Sheqer pluhur
 • Një sheqer vanilje
 • Vaj për të fërguar

Përgaditja:

 1. Majën (kvasacin) e shkrieni në 100ml ujë të nxetë me pak sheqer dhe pak miell, dhe e leni të rritet
 2. Deri sa të rritet brumi i përzieni vezët me qumësht, sheqer dhe pak kripë, shtoni majen (kvasacin) dhe ngadalë shtoni miell dhe vaj gjithnjë duke e përzier me lugë të kuzhinës
 3. E leni brumin në një vend të nxehtë të rritet dyfish më shumë dhe pastaj e ngjeshni, formoni masën 1cm të trashë dhe me një gotë i nxjerrni krofnet
 4. I leni rreth gjysëm ore të rriten, pastaj i fërgoni në vaj të nxehtë
 5. Anën e rritur të brumit e vendosni në vaj
 6. I hidhni sheqer pluhur poashtu edhe sheqer të vaniljes