Përbërësit:

 • 1 qepë
 • 3 patate te mëdha
 • 2 filgjan oriz (200 ml)
 • 300 gr kërpudha te freskëta
 • 1 lugë vegete
 • ½ lugë kripë
 • 1 lugë biber i kuq
 • 1 lugë miell
 • 100 ml vaj
 • Ujë sipas nevojes

Përgatitja:

 1. Qepen e grijmë sa më imët
 2. Patatet qerohen dhe grihen në rrathe
 3. Kërpudhat i grijmë në fletëza të holla
 4. Perziejmë qepen kerpudhat, vegetën, orizin, kripen, biberin
 5. Taven e lyejm me vaj dhe shtrojmë një shtresë nga rrathet e patateve
 6. Pastaj vendosim komplet përmbajtjen e perzier me orizin dhe kerpudhat dhe pastaj shtresën tjetër me rrathe patatesh
 7. Perziejmë vajin e mbetur, piperin e kuq, miellin dhe dy gota ujë, i perziejme mire dhe këtë masë e vendosim sipër patateve (uje shtojmë aq sa të barazohet me shtresën e patateve)
 8. Taven e vendosim në pjekje në 200 gradë për 1 orë dhe më pas shtojmë edhe pak ujë sepse orizit i duhet më shumë ujë për t’u zier mjaftueshëm
 9. Pastaj pas 20-30 minuta musaka do te jetë e gatshme