Përbërësit:

 • 250g miell
 • 2 vezë
 • 200ml qumësht
 • 300ml ujë mineral
 • Një lugë e vogë kripë

Për krem:

 • 2 lugë gjalpë
 • Një lugë e vogël cimet (kanellë)
 • Një sheqer vanilje
 • 1/4 lugë arra (kliko për më shumë)
 • 3 molla
 • Një lugë lëngë limoni
 • Një lugë sheqer

Përgaditja:

 1. Përbërësit për pallaqinka i përzieni dhe i leni të qendrojnë për 30 minuta
 2. Në një tigan, shkrieni gjalpën, sheqerin, sheqerin e vaniljes, cimetin dhe arrat në dy lugë me ujë
 3. Shtoni mollat e prera në formë kocke dhe lëngun e limonit
 4. I fërgoni në temperaturë të mesme deri sa të zbuten, përzieni pa ndërprerë
 5. Fërgoni pallaqinkat në vaj të kokosit. I mbushni me molla (pa lëkurë)