Përbërësit:

 • 4 vezë
 • 1 gote sheqer
 • 220gr margarin të shkrirë
 • 1 gotë grizë
 • 2 lugë miell
 • 1 gote ajkë e thartë ose kos
 • 1/2 pluhur për pjekje
 • 3 gota sheqer
 • 4 gota ujë
 • 1 sheqer vanile

Përgatitja:

 1. Përziejmë vezët me sheqerin derisa të shkrihet sheqeri
 2. Shtojmë margarinën e shkrirë, miellin e përzier me pluhurin për pjekje, grizen dhe kosin
 3. Të gjitha i përziejmë mirë dhe i vendosim në kallëp të lyer dhe përmillur me madhesi 25×35 dhe e pjekim në 180 gradë për 25-30 minuta ose derisa pjekja të vërtetohet me rremojcë
 4. Ziejmë shurupin me ujin, sheqerin dhe sheqerin e vaniljes dhe pas pjekjes në revaninë e nxehtë shtojmë shurupin e nxehtë dhe kthejmë kallepin prapë në furrë të nxehtë për 5 minuta dhe me pas e largojmë nga furra
 5. Ëmbëlsiren e lëmë të ftohet mirë në frigorifer dhe pastaj e presim ne katrorka