Përbërësit:

 • Patate,
 • Kërpudha
 • Djathë i grirë i tipit parmezan
 • Mocarela -djathë pice,
 • Pak qumësht,
 • Kripë e pak gjalpë.
Përgatitja:
 1. Në një tenxhere me ujë të bollshëm me kripë, ziejmë patatet, si për pure.
 2. Ndërkohë, kavërdisim lehtë kërpudhat mënjanë.
 3. Presim patatet në feta, pasi i kemi qëruar dhe i vëmë në gjithë sipërfaqen e tavës së baltës, ku kemi hedhur 1 gisht qumësht.
 4. Mbi to hedhim kërpudhat, djathin e grirë dhe copat e mocarelës.
 5. Veprojmë njësoj dhe në shtresën e dytë dhe fusim tavën të piqet në furrë në 180°, derisa të jenë thithur lëngjet.
 6. Mund të përdorim krem beshamel në vend të qumështit, që krijon një masë si krem bashkë me djathin e grirë dhe mocarelën, por sigurisht në atë rast, kaloritë janë më të shumta./recetakuzhine