Përbërësit:

 • 1kg mish qengji
 • 1kg kos të trashë
 • 2-3 thelpinjë hudhre
 • 10 vezë
 • 2 lugë miell
 • 2 lugë yndyrë
 • Kripë, biber, erëza

Përgatitja:

 1. Mishi pritet në copa, kriposet dhe zihet pak
 2. Pastaj vendoset në tepsi me 2 lugë yndyrë dhe futet ne furrë për 15-20 minuta
 3. Gjatë kësaj kohe përziejmë vezët me kos, hudhra të shtypura, miell, kripë, biber dhe pak lëng mishi
 4. Gjithë kësaj mase i vendoset mishi i qengjit përmbi dhe futet në furrë rreth 20 minuta sa te piqen vezët