E shtunë, 15 Gusht, 2020

Tortë me banane dhe biskota

Duhet të lexoni

TOP 20 recetat e ëmbëlsirave vjeshtore / VIDEO

Derisa vera na ka mësuar me pije freskuese dhe akullore apo ndonjë embëlsirë që na këndell dhe freskon, nuk...

Mafina të shpejtë

Përbërësit 1.5 figjan sheqer (filgjani 200ml) 1 sheqer vanilje 1 pluhur për pjekje 2 filgjan miell 1 filgjan kokos 1 filgjan vaj 1 filgjan kos sheqer pluhur Hapat 1...

Gurabija me kakao

Përbërësit 125 gr gjalpë gjysmë gotë të çajit vaj vegjetal 1 gotë të çajit sheqer pluhur 1 Pluhur pjekje 1 vanilje 3-4 gota të çajit...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Përbërësit:

 • 5l qumësht
 • 5 pudingë vanilje
 • 400gr sheqer
 • 375gr margarinë
 • 300gr biskota
 • 800gr banane

Përgatitja:

 1. Nga qumështi ndajmë 300 ml në të cilin do te tretim pluhurin e pudingëve
 2. Sasine e mbetur të qumështit e vëmë të vloj me sheqerin
 3. Pasi vlon qumështi, shtojm[ pudingat e tretura dhe p[rziejm[ derisa kremi t[ trashet
 4. Largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet pak
 5. Shtojmë dhe margarinë dhe e përziejmë derisa të shkrihet margarina
 6. Biskotat i thyejmë në copëza të vogla dhe i shtojmë në enën me pudingen e zier dhe pak të ftohur. Përziejmë derisa të bashkohen mirë përbërësit
 7. Në një enë të thellë vendosim 1/3 e fillit me biskota dhe pudingë, pastaj vendosim një shtresë me bananet e grira në rrathe më të trashë derisa të mbulohet siperfaqja
 8. Mbi banane vendosim një sasi kremi derisa të mbulohen bananet dhe prap një shtresë me bananë
 9. Ëmbëlsiren e përfundojmë me kremin e mbetur dhe e dekorojme sipas dëshires

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Humb jetën kolonel Shena, zv.ministri Koçi: Do mbetesh ushtarak i shkëlqyer,nuk mundëm ta shpëtonim nga kthetrat e leuçemisë akute

Marjon Gorica Është ndarë nga jeta ditën e sotme, kolonel Shena, një ushtarak i mirënjohur me një kontribut të çmuar,...

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet e virgjër të Durrësit. Pa...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë pas ngjarjes makabër, 44-vjeçari ëshë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Më shumë artikuj të ngjajshëm