Përbërësit:

 • 5l qumësht
 • 5 pudingë vanilje
 • 400gr sheqer
 • 375gr margarinë
 • 300gr biskota
 • 800gr banane

Përgatitja:

 1. Nga qumështi ndajmë 300 ml në të cilin do te tretim pluhurin e pudingëve
 2. Sasine e mbetur të qumështit e vëmë të vloj me sheqerin
 3. Pasi vlon qumështi, shtojm[ pudingat e tretura dhe p[rziejm[ derisa kremi t[ trashet
 4. Largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet pak
 5. Shtojmë dhe margarinë dhe e përziejmë derisa të shkrihet margarina
 6. Biskotat i thyejmë në copëza të vogla dhe i shtojmë në enën me pudingen e zier dhe pak të ftohur. Përziejmë derisa të bashkohen mirë përbërësit
 7. Në një enë të thellë vendosim 1/3 e fillit me biskota dhe pudingë, pastaj vendosim një shtresë me bananet e grira në rrathe më të trashë derisa të mbulohet siperfaqja
 8. Mbi banane vendosim një sasi kremi derisa të mbulohen bananet dhe prap një shtresë me bananë
 9. Ëmbëlsiren e përfundojmë me kremin e mbetur dhe e dekorojme sipas dëshires