E diel, 20 Shtator, 2020

Paralajmërim i ri: 2018-a mund të shoh dy herë më shumë tërmete të mëdha

Duhet të lexoni

MSH: Rriten ndjeshëm rastet e reja me Covid, 25 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar së fundmi se në 24 orët e fundit janë testuar 173 qytetarë të dyshuar...

Paralajmëron shkenctarja kineze nga Wuhan: Do të ketë shpërthime të tjera virusesh!

Një shkenctare kineze e cila pak muaj më parë jehoi në të gjithë botën, paralajmëron se koronavirusi është vetëm...

COVID-19 drejt largimit nga Italia, 92 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 92 viktima e 300 raste pozitive më shumë. Numri i pacientëve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Studiuesit shpresojnë se planifikuesit e qytetit dhe politikanët në zonat e prirura nga tërmeti do të marrin parasysh paralajmërimin e tyre të fundit dhe do të punojnë shpejt për të përshtatur ndërtesat ose për të rinovuar planet e emergjencës.Para se të varrosim veten nga frika e rritjes së numrit të tërmeteve në 2018, le të përpiqemi të kuptojmë se si dhe nëse mund të parashikohet tërmeti.Sizmologët kanë tentuar të parashikojnë tërmete, por po dështojnë.

Richard Luckett nga Sondazhi Gjeologjik Britanik thotë se edhe pse “kur ndodh një tërmet është në thelb një ngjarje e rastësishme”, shkencëtarët si ai vetë nuk kanë hequr dorë nga shpresa për të provuar këto fatkeqësi natyrore., transmeton lajmi.net.

Ajo që e bën të vështirë për sizmologët janë ndryshimet e vogla në lëvizjen e planetit që ndryshojnë çdo gjë që shpesh rezulton në bërjen e llogaritjeve të reja dhe testimin e teorive të reja.

A e dini se rrotullimi i Tokës ngadalësohet për disa milisekonda në ditë? Ndonëse kjo nuk mund të bëjë dallim në rutinat e përditshme të shumicës së njerëzve, zemëron ata që duhet të ri-matin rotacionin e Tokës me saktësi të përsosur.

Epo, mund të pyesësh se çfarë ka të bëjë rotacioni me tërmetet?Fatkeqësisht për ne, rrotullimi i ngadalësuar i tokës mund të rezultojë në një goditje në tërmetet të mëdha në vitin 2018. Megjithatë, siç u përmend më parë, kjo nuk është një vëzhgim i garantuar, por është një parashikim i mundshëm siç përmendet nga Roger Bilham i Universitetit të Kolorados dhe Rebecca Bendick Universiteti i Montanës në studimin e tyre të botuar në Letrat Kërkimore Gjeofizike më parë këtë vit, percjell lajmi.net.

Bendick dhe Bilham erdhën në këtë përfundim pas studimit të çdo tërmeti që nga viti 1900 që regjistroi më shumë se 7.0 në shkallën e magnitudës. Ata u habitën kur zbuluan se çdo 32 vjet ka pasur një rritje në numrin e tërmeteve të mëdha që korrespondojnë me ngadalësimin e lehtë të dukshëm të rrotullimit të Tokës, të shënuar çdo 5 vjet.

Ata fajësojnë ndryshimet e tokës në shpejtësi për shkak të ndryshimeve sezonale, duke nënkuptuar kështu faktin se kjo mund të jetë një problem pule ose vezësh, sepse ata ende po studiojnë për të gjetur se çfarë ndikon te tjetra. Ata përpiqen të zgjidhin misterin duke u përpjekur për të studiuar thelbin e planetit. Planeti ka 4 shtresa të thella: një “bërthamë e brendshme” e hekurit dhe nikelit të ngurtë, një “bërthamë e jashtme” e hekurit dhe nikelit të lëngshëm, “një mantel të trashë të lëngshme dhe, në krye të të gjitha, më të njohur me të. Bilham dhe Bendick besojnë se edhe pse tërmetet ndodhin vetëm në kor, kjo është për shkak të ndryshimeve në shtresat e brendshme.

Ata përdorin këtë sjellje anormale për të parashikuar një rritje të numrit të tërmeteve të mëdha vitin e ardhshëm.

Në vend të mesatares 15-20, ne kemi qenë duke përjetuar deri më tani, ata pretendojnë të dëshmojnë 25-30 në vitin 2018.Për shkak të natyrës jashtëzakonisht të paparashikueshme të tërmeteve, Bilham dhe Bendick ende po punojnë në listën e ngushtë të disa vendeve që do të mbanin barrën, por nuk janë në gjendje ta bëjnë këtë në këtë moment.

Kjo është ndoshta arsyeja pse vendet si Haiti dhe Japonia janë kapur nga rojet dhe vajtojnë vdekjen e 100,000 dhe 18,000 njerëzve, respektivisht kur goditen tërmetet e mëdha.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm