Përbërësit për 6 persona:

 • 700 gr. patellxhan
 • 400 gr. oriz
 • 3 vezë
 • 50 gr. gjalpë
 • 100 gr. bizele konservë
 • 1 karrotë
 • 1 qepë
 • Majdanoz
 • 200 gr. salcë domatesh
 • 1 l. supe vegjetale
 • 30 gr. djath kaçkavall i grirë
 • Kripë

Përgatitja:

 1. Preni patellxhanet në copa me trashësi gjysëm centimetri me gjithë lëkurë. Zieni vezët, qerojini dhe preni në feta.
 2. Në një tenxhere hidhni gjysmën e gjalpit, karroten, majdanozin dhe qepën e grirë dhe orizin. Dhe lereni pak ne zjarr.
 3. Më pas shtoni salcen e domates dhe lereni orizin të zihet pak derisa të jetë al dente, duke e lagur pak nga pak me supën e nxehtë.
 4. Shtoni gjalpin e mbetur, djathin dhe kripen. Ndizni furren ne 200 gradë. Mbulojeni tavën me një letër furre, shtroni fetat e patelxhanit, pastaj një shtresë oriz, më pas vezët e kështu me rradhë.
 5. Perfundoni me patellxhanat, mbulojeni me letër furre dhe lëreni të piqet për 30 minuta. Më pas lëreni të ftohet.