Përbërësit:

 • 800gr miell
 • 2 lugë maja birre
 • 3 lugë sheqer pluhur
 • Pak kripë
 • 100ml vaj
 • 50gr margarinë
 • 2 vezë
 • 350ml qumësht të vakët
 • vaj për fërgim
 • sheqer për pluhurosje
 • marmelatë ose nutella për mbushje

Përgatitja:

 1. Në qumështin e vakët shtojmë kvasacin dhe një lugë sheqer
 2. E lëmë qumështin të fermentohet
 3. Margarinën e shkrijmë, shtojmë vajin dhe i vendosim në enë në të cilën do te zëmë brumin për krofnet
 4. Shtojmë vezët e rrahura, pak kripë, sheqerin pluhur dhe përziejmë
 5. Masës i shtojmë qumështin e vakët të fermentuar dhe shtojmë miell gradualisht
 6. Përziejmë me mikser derisa brumi të merr dendësinë e duhur
 7. Nxjerrim brumin nga ena dhe e vendosim në tavolinën e permillur
 8. Tani duke e punuar me dorë i japim formën e topthit
 9. Topthin nga brumi e vendosim në një enë të lyer me vaj, pastaj lyejmë me vaj dhe topthin e brumit përsipër
 10. Brumin e përgaditur për krofnet i mbulojmë dhe i lëmë në një vend të ngrohet derisa të dyfishohet vellimi
 11. Masën e fryrë të brumit e vendosim në tavolinen e përmillur dhe e shtrijmë me duar aq sa të mundemi duke fituar një petë me tashësi afër 1 cm
 12. Nga peta e brumit për krofnet nxjerrim me gotë forma të rrumbullakëta të cilat i rendisim në tavolinë dhe prap i lëmë për 5 minuta
 13. Në ndërkohë ngrohim vajin dhë fërgojme krofnet në temperaturë të mesme derisa të skuqen në të dy anët
 14. Krofnet e skuqura i vendosim në një letër qe tu largohet yndyra e tepërt
 15. Më pas i rrotullojmë nëpër sheqer dhe anash bëjmë një vrimë me anë të ndonjë tehu
 16. Vrimen tek krofnet e mbushim me marmelatë ose eurokrem me ndihmën e shiringes se kuzhines me të cilën dekorojmë tortet me krem pana