E martë, 11 Gusht, 2020

Krofne të mbushura

Duhet të lexoni

VIDEO: “Tost Francez” prejardhja e reçetës dhe si përgaditet?

Emërtimi i reçetës "Tost Franqez" fillimisht është përdor në Anglinë e shekullit të 17-të. Mirëpo, tosti francez ka zanafillën që...

Mini Pizza yje – recetë e shijshme!

Për të përgaditur Mini Pizza Yje, ju duhen përbërësit mëposhtë: Përbërësit:     750g brumë për picë, të ndarë në gjashtë pjesë 1/2 gotës...

Mësoni të gatuani PIZZA me New York Style!

Mund të porosisim pizza të na bijnë në derë të shtqpisë si përshembull Sach Pizza në Prishtinë, apo Proper...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Përbërësit:

 • 800gr miell
 • 2 lugë maja birre
 • 3 lugë sheqer pluhur
 • Pak kripë
 • 100ml vaj
 • 50gr margarinë
 • 2 vezë
 • 350ml qumësht të vakët
 • vaj për fërgim
 • sheqer për pluhurosje
 • marmelatë ose nutella për mbushje

Përgatitja:

 1. Në qumështin e vakët shtojmë kvasacin dhe një lugë sheqer
 2. E lëmë qumështin të fermentohet
 3. Margarinën e shkrijmë, shtojmë vajin dhe i vendosim në enë në të cilën do te zëmë brumin për krofnet
 4. Shtojmë vezët e rrahura, pak kripë, sheqerin pluhur dhe përziejmë
 5. Masës i shtojmë qumështin e vakët të fermentuar dhe shtojmë miell gradualisht
 6. Përziejmë me mikser derisa brumi të merr dendësinë e duhur
 7. Nxjerrim brumin nga ena dhe e vendosim në tavolinën e permillur
 8. Tani duke e punuar me dorë i japim formën e topthit
 9. Topthin nga brumi e vendosim në një enë të lyer me vaj, pastaj lyejmë me vaj dhe topthin e brumit përsipër
 10. Brumin e përgaditur për krofnet i mbulojmë dhe i lëmë në një vend të ngrohet derisa të dyfishohet vellimi
 11. Masën e fryrë të brumit e vendosim në tavolinen e përmillur dhe e shtrijmë me duar aq sa të mundemi duke fituar një petë me tashësi afër 1 cm
 12. Nga peta e brumit për krofnet nxjerrim me gotë forma të rrumbullakëta të cilat i rendisim në tavolinë dhe prap i lëmë për 5 minuta
 13. Në ndërkohë ngrohim vajin dhë fërgojme krofnet në temperaturë të mesme derisa të skuqen në të dy anët
 14. Krofnet e skuqura i vendosim në një letër qe tu largohet yndyra e tepërt
 15. Më pas i rrotullojmë nëpër sheqer dhe anash bëjmë një vrimë me anë të ndonjë tehu
 16. Vrimen tek krofnet e mbushim me marmelatë ose eurokrem me ndihmën e shiringes se kuzhines me të cilën dekorojmë tortet me krem pana

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Më shumë artikuj të ngjajshëm