E shtunë, 27 Shkurt, 2021

Suedia jep një lajm të keq për emigrantët

Duhet të lexoni

Xharra Group është kompania e parë kosovare që shtrin aktivitetin biznesor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Izoline e cila eshte ne pronesi te Xharra Group, eshte fabrika e pare nga Kosova e cila perveç se...

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Organizata “Shqiptarët e Bashkuar” – Michigan i shkruan presidentit Trump

Mbaji nën kontrollë ambasadorin Grenell dhe marrëveshjet e dëmshme ndaj Kosovës Michigan, 27 prill – Në një letër drejtuar presidentit amerikan...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Suedia ka harxhuar burimet e saj për të marrë më shumë azilkërkues pas fluksit të refugjatëve të vitit 2015, ka thënë ministri vendas i Financave, duke sugjeruar që migrantët dhe refugjatët mund të ketë fat më të mirë në një vend tjetër të BE-së.“Integrimi nuk po funksionon siç duhet.

Kjo nuk funksionoi edhe para vjeshtës së vitit 2015, por për mua është e qartë se nuk mund të presim më shumë se sa jemi në gjendje të integrojmë “, tha Magdalena Andersson për Dagens Nyheter.

“Kjo nuk është e mirë për njerëzit që vijnë këtu dhe nuk është mirë edhe për shoqërinë në përgjithësi.”Në vitin 2015, në kulmin e krizës së refugjatëve në Evropë, rreth 163,000 njerëz kërkuan azil në Suedi, sipas agjencisë kombëtare të migracionit .

“Ne duhet të sigurojmë që kurrë të mos përfundojmë në një situatë të tillë, siç ishim në vjeshtën e vitit 2015”, tha Andersson, duke shtuar se vendi po përjeton mungesë të madhe strehimi dhe si rezultat edhe mungesë të mësimdhënësve.“Tani fokusi duhet të jetë mbi ata që kanë të drejtën të qëndrojnë në Suedi për t’i pajisur ata me punë dhe akomodim, si dhe për të dhënë arsimimin e nevojshëm për fëmijët, tha ministri.Migrantët dhe refugjatët do të “kenë më shumë mundësi nëse shkojnë në një vend tjetër”, tha Andersson. Ata që vijnë në vendin nordik do të përballen me “një situatë shumë të tensionuar”, paralajmëroi ai./gazetaobserver.com

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga politika, por dhe nga armata...

“Aplikacioni GjejZá”

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Unë quhem Jonada Shukarasi dhe jam nxënëse e vitit të tretë në gjimnazin “Partizani”. Në kohën time të lirë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm