E shtunë, 27 Shkurt, 2021

Del në ankand Mercedesi i blinduar i Hitlerit?

Duhet të lexoni

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Në Arizonë në një ankand publik do të jetë edhe vetura Mercedes-Benz 770K Grosser Open Tourer i vitit 1939 që është përdorur nga Hitleri.

Megjithatë ky mercedes nuk është vetëm një veturë klasike, por për arsye se ishte vetura e udhëheqësit nazist Adolf Hitler.

Kjo veturë ishtë porositur nga shoferi personal i Hitlerit që njëkohësisht ishte edhe oficer i njësisë famkeqe SS, Erik Kemp. Mercedesi është paraqitur në disa parada naziste midis viteve 1939 dhe 1941.

Për të mbrojtur udheheqësin nazist, kjo veturë është e punuar me përforcues nga të dy anët e jashtme dhe në dysheme. Xhamat e veturës janë të papërshkueshëm nga plumbat. Motorri i kësaj veturë është 7.7l 8 cilindra me 230KF me marsh manual pesë shpejtësi.

Shtëpija e ankandeve Worldwide Auctioneers e cila ofron këtë veturë gjatë janarit, njoftoi se dhjetë përqind e çmimit të shitjës së veturës do të dhurohen për mësim rreth Holokaustit, për t’u siguruar se tmerre të ngjajshme mos të përsëritën më./GazetaOra.com

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga politika, por dhe nga armata...

“Aplikacioni GjejZá”

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Unë quhem Jonada Shukarasi dhe jam nxënëse e vitit të tretë në gjimnazin “Partizani”. Në kohën time të lirë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm