E diel, 18 Prill, 2021

Sa po fitojnë serialet turke. Me shiku serial, si të lexohet një libër, apo…!

Duhet të lexoni

Qika, Kemali do t’ju ‘plas’ zemrat me këto foto!

Ai është një ndër aktorët e njohur dhe shumë të dashur në Turqi, por edhe në Kosovë. Bëhet fjalë...

Sulm me armë në Turqi, plagoset bashkëshortja e aktorit të njohur

Jess Molho dhe bashkëshortja e tij kanë rënë viktimë e një sulmi me armë në Turqi, në zonën e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Sipas informacionit të Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit në dhjetë vjetët e fundit, sektori turk industrisë së filmave, ka shënuar një hap të rëndësishëm duke u renditur biznesi i dytë më fitimi prurës në Turqi.

Sipas ministrisë turke, serialet turke tashmë janë duke u shikuar në më shumë se 140 vende.

Fitimet kanë ardhurat në saje të shfaqjes së serialeve në SHBA, Rusi, Gadishullin Ballkanik, Lindjen e Mesme, Lindje të Largët dhe në Amerikën Latine janë shikuar nga miliona njerëz.

Mediat turke raportojnë se vitin e kaluar rreth 300 milionë euro ka fituar industria kinematografike e Turqisë shkaku i shitjes së të drejtave televizive.

“Adını Feriha Koydum”, “Silver”, “Fatmaguun Suçu Ne”, “Ezel” dhe “Kara Sevda” janë ndër seritë më të eksportuara deri më tani, sipas informacionit të Drejtorisë së Përgjithshme të Kinemave në Turqi./gazetaobserver

Yusuf Gursoy, njëri prej prodhuesve të serive turke vuri në dukje se sektori i serialeve “po tregon një zhvillim marramendës sidomos që nga viti 2010”, ndërsa synimi i tyre është të arrihet shifra prej një miliard eurove deri në vitin 2030.

Theksojmë se disa prej serive tashmë janë shfaqur edhe në ekranet televizive në Kosovë dhe Shqipëri.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat e braktisur shtëpitë e dikurshme...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e Partisë Socialiste, ka zgjedhur të...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit qw deputeti Eljo Hysko ka...

Flora Nika, nga biznesi në politikë

Nuk është një emër i panjohur ai i Flora Nikës, juriste në profesion dhe sipërmarrëse e njohur në vend. Prej shumë vitesh vajza nga...

Më shumë artikuj të ngjajshëm