E martë, 9 Mars, 2021

Këta janë 4 yjet e këngëve për fëmijë, shikoni sa kanë ndryshuar dhe me çka merren (FOTO)

Duhet të lexoni

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e...

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Që në fëmijëri arritën të fitojnë famën kryesore me të cilën shquhen edhe sot,shkruan Gazeta Blic.

Bëhet fjalë për disa nga yjet, artistët kosovar këngët e të cilëve bën bujë në skenën muzikore, duke përcjellë akoma gjenerata të shumta.

Janë këta Pëllumb Hajdari, Ema Smajli, Adea Pula, Rina dhe Nita Krasniqi ku me anë të këngëve për fëmijë kanë lënë gjurmë të madhe në tregun muzikor, që vazhdojnë të përmenden akoma.

Në vitet 2000, ishin këngëtarët më të pëlqyer jo vetëm nga moshatarët e tyre, por pothuajse nga të gjithë.

Por, ku kanë mbetur sot këta yje sot dhe me çka merren, e mësoni në vazhdim.

Pëllumb Hajdari


Është padyshim artisti më i pëlqyer i të gjitha gjeneratave.Që nga paraqitja e tij e parë ka filluar të rrëmbejë zemrat e shumë nga publikut shqiptar me hitet e njëpasnjëshme që publikonte.‘Qingji i vogël’ dhe ‘Sherri i vogël’ janë këngët e tij më të pëlqyera prej kohësh me të cilat janë rritur një numër i madh i brezave të ndryshëm, e që po vazhdojnë akoma.Pëllumbi tani është 16 vjeçar i cili po vijon mësimet në shkollë të mesme, padyshim që nuk ka lënë anash as muzikën, ai tashmë është duke vijuar kursin e kitarës, se a do rikthehet përsëri në muzikë si i rritur mbetet të shihet..

Ema Smajli

 

Ema Smajli poashtu ka qenë pjesë e festivaleve për fëmijë, e cila ka publikuar këngë që vazhdojnë të dëgjohen dhe të pëlqehen akoma.Këngëtarja Smajli në fillim të viteve 2000 ishte njëra ndër zërat më të dëgjuar nga publiku i të njejtës gjeneratë, por që pas ndërprerjes nuk ka tentuar edhe njëherë të jetë pjesë e estradës si e rritur dhe vazhdon të jetë sa më larg syrit të publikut. Kënga e saj ‘riki kiki riki’ është mjaft e pëlqyer dhe që vlen të përmendet akoma.

Adea Pula

Që e vogël ka marrë vëmendjen me tiparet e veçanta dhe pamjen e mrekullueshme që ka. Fjala është për Adea Pulën e cila edhe tash shquhet për tipare dhe për fizikun e mrekullueshëm. Këngëtarja e hitit ‘Teenager jam’ dhe e shumë këngëve për fëmijë tani është bërë një seks bombë ku konsiderohet të jetë ndër femrat më tërheqëse shqiptare.Ajo ka premtuar se do kthehet në muzikë, e tash si e rritur për të tronditur skenën shqiptare me paraqitjen e zjarrtë të saj.

Rina dhe Nita Krasniqi

‘Daba daba’ do mbetet ndër këngët më të dëgjuara nga një brez i madh i gjeneratave. Janë këto vajzat e këngëtarit, Naim Krasniqi që kanë sjellë këtë hit të madh. Nita e Zana Krasniqi, që të vogla ishin tejet të bukura e që vazhdojnë të jenë të tilla edhe sot. Ndonëse gjërat kanë ndryshuar, Rina është studente në Akademinë e Arteve në Prishtinë në degën e aktrimit, ndërsa Nita është martuar me një afarist shqiptar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

E dashura Jetë

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice'   Aq sa e bukur, aq edhe e brishtë, herë më humb në errësirë e herë...

Toka

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' U ktheva mbi tokën nënë këtë mëngjes dhe vendosa ta shëtis, që me flladin e freskët të fëmijërisë të...

Toleranca dhe diversiteti

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Si një adoleshente dua të ndalem në një pikë që është shumë e prekshme në ditët e sotme, në...

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional në Shqipëri” (ProSEED) financohet nga...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e shanse të barabarta ekonomike si...

Më shumë artikuj të ngjajshëm