E martë, 4 Gusht, 2020

Kështu duhet t’i pastroni këpucët dhe atletet e bardha

Duhet të lexoni

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Mirënjohja për dr.Kominin dhe 17 ditët e ankthit të familjes së prekur nga Covid 19

Nga Marjon Gorica Sot jam kontaktuar nga një mik i imi, me të cilin prej pak kohësh nuk kam pasur...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Kush nuk i do këpucët ose atletet e bardha?

Por megjithatë ne e dimë se sa vështirë është t’i mbajmë ato të pastra dhe të bardha, andaj shpesh edhe hezitojmë që t’i blejmë një palë të tilla.

Nuk duhet të shqetësoheni më sepse në këtë artikull ne do t’iu tregojmë një truk të thjeshtë që do t’iu ndihmojë që të pastroni këpucët tuaja të bardha dhe madje t’i bëni ato më të bardha se kurrë.

Duke përdorur këtë truk të thjeshtë, ju do t’i bëni këpucët tuaja të duken sikur të reja, transmeton Klan Kosova.

Mbi të gjitha, kjo metodë e pastrimit është shumë e lehtë dhe e shpejtë për ta realizuar. Krejt çfarë ju duhet janë disa përbërës të thjeshtë që me siguri se i keni në kuzhinën tuaj – sodë bikarbone dhe uthull.

Këta dy përbërës janë fantastik kur bëhet fjalë për pastrimin, përfshirë edhe këpucët.

Si uthulla, ashtu edhe soda bikarbone kanë veti të fuqishme antibakteriale që do të thotë se do t’ju ndihmojë të hiqni bakteret dhe kërpudhat, shkaku kryesor për erën e keqe.

Ju vetëm duhet t’i ndiqni këto udhëzime të thjeshta që i gjeni më poshtë.

Produktet që ju duhen:

Gjysmë filxhani uthull (125 ml)

Gjysmë filxhani sode buke (60 gramë)

Një furçë ose brushë dhëmbësh

Si ta bëni pastrimin?

Përgatitja është shumë e lehtë, thjesht duhet të përzini uthullën dhe sodën bikarbone derisa të krijoni një masë shkumuese.

Më pas me këtë përzierje pastroni këpucët ose atletet tuaja me brushë. Lërini të qëndrojnë ashtu për rreth gjysmë ore dhe më pas shpëlani me ujë të ftohtë.

Mos i harroni lidhëset e këpucëve

Shumë shpesh, ne harrojmë t’i pastrojmë lidhëset e këpucëve. Kjo është shumë e rëndësishme sepse nëse ato janë të papastra, mund të bëjnë që edhe këpucët më të mira të duken keq.

Kjo është arsyeja që kohë pas kohe duhet t’i pastroni, në rrobalarëse.

Mos harroni që ato t’i fusni në çantën për rroba ose në këllëf jastëku.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë uruar besimtarët myslimanë në këtë...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar një vëmendje shumë më të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm