E shtunë, 15 Gusht, 2020

Mini Pizza yje – recetë e shijshme!

Duhet të lexoni

VIDEO: “Tost Francez” prejardhja e reçetës dhe si përgaditet?

Emërtimi i reçetës "Tost Franqez" fillimisht është përdor në Anglinë e shekullit të 17-të. Mirëpo, tosti francez ka zanafillën që...

Mësoni të gatuani PIZZA me New York Style!

Mund të porosisim pizza të na bijnë në derë të shtqpisë si përshembull Sach Pizza në Prishtinë, apo Proper...

Krofne të mbushura

Përbërësit: 800gr miell 2 lugë maja birre 3 lugë sheqer pluhur Pak kripë 100ml vaj 50gr margarinë 2 vezë ...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Për të përgaditur Mini Pizza Yje, ju duhen përbërësit mëposhtë:

Përbërësit:

 

 

750g brumë për picë, të ndarë në gjashtë pjesë
1/2 gotës sos për picë
1 gotë djath macarela të grirë
Copëza sugjuk ose mish të thatë
Vezë për lyerje
Origano i tharë
2/3 gotës majonez
3 lugë të mëdha qumësht
2 lugë të mëdha lëng limoni
1 lugë e madhe me majdanoz të grirë imët
2 lugë hudhër e grirë
1 lugë copëza të holla të qepës
½ lugë piper
½ lugë kripë

Përgaditja:

 

 

1.Furra para-ngrohet në 200 ºC. Rrokulliset çdo copë e brumit me t’holluese (okllagi) derisa është rreth 5mm.

2. Bëni 3 prerje në mes të rrethit të shtrirë të brumit. Shikoni kë veprim në videon mëposhtë.

3. Lyeni me pak salcë për picë, duke lënë një rreth të brumit në mes të paprekur (ku janë prerjet që keni bërë). Shtoni macarela djathin, dhe mëpastaj shtoni sugjuk apo mish të thatë. Mëpastaj lyeni me vezë në mes që ngjiten trekëndëshat kur paketoni formën e yllit sikurse mund ta shihni në videon mëposhtë.

4. Në fund lyeni brumin me vezë dhe i hedhni origano sipas dëshirës. E pjekni 20 minuta derisa e shihni djathin që krijon balona të vegjël dhe derisa brumi të marrë ngjyrën e arit.

5. Ju bëftë mirë dhe shpërndani këtë recetë më të afërmit tuaj 🙂

 

Kjo recetë është përkthyer nga faqja Twisted./GazetaOra.com

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Humb jetën kolonel Shena, zv.ministri Koçi: Do mbetesh ushtarak i shkëlqyer,nuk mundëm ta shpëtonim nga kthetrat e leuçemisë akute

Marjon Gorica Është ndarë nga jeta ditën e sotme, kolonel Shena, një ushtarak i mirënjohur me një kontribut të çmuar,...

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet e virgjër të Durrësit. Pa...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë pas ngjarjes makabër, 44-vjeçari ëshë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Më shumë artikuj të ngjajshëm