E mërkurë, 20 Janar, 2021

Familje e grupe kriminale detyrojnë fëmijët të kërkojnë lëmoshë!

Duhet të lexoni

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Bankave shkollore ua kanë harruar pamjet, mirëpo dorën e zgjatur për të kërkuar lëmoshë e mbajnë në mend mirë ngado që shkojnë.

Thuajse ç’do rrugë e kafiteri e kryeqytetit është e vërshuar me lypsarë. Ajo që është më e dhimbshme, në mesin e tyre nuk mungojnë as fëmijët, shkruan Indeksonline.

Hiq më larg se ditën e mërkurë, Policia identifikoi 53 lëmoshkërkues në Kosovë. Prej tyre, tridhjetë e dy fëmijë.

Deklaratat se veprime të tilla cilësohen si shkelje të drejtave na ka rënë t’i dëgjojmë me mijëra herë. Njësoj shprehet edhe sociologu Ferdi Kamberi.

“Fëmijët të cilët kërkojnë lëmoshë në të shumtën e rasteve janë të detyruar që të bëjnë një gjë të tillë dhe kjo përveç asaj që paraqet shkelje të të drejtave të njeriut, ajo ka pasoja të rënda për ta. Ata kanë nevojë për një edukim, shkollim, për sigurim të kushteve elementare për një jetë e jo për tu bërë pre e grupeve kriminale të cilat i shfrytëzojnë ata’’, është shprehur Kamberi.

Në këtë mes sociologu nuk e përjashton mundësinë se presioni nga prindërit ose grupet kriminale përbën tjetër shkelje.

“Ne jemi të vetëdijshëm që Kosova ballafaqohet me problemin e papunësisë dhe të varfërisë, megjithatë presioni që ju bëhet nga prindërit ose nga grupet kriminale përbënë shkelje ligjore dhe një gjë e tillë sanksionohet me kodin penal, sidomos neni 250’’, ka deklaruar sociologu.

Sikur të ishte vetëm kaq. Barra që u rënkon mbi supe fëmijëve nuk është aspak e lehtë.

“Në aspektin psikologjik dhe social, disa nga pasojat e një presioni të tillë mund të jenë: thyerje emocionale e fëmijëve pasi që një gjë të tillë nuk e bëjnë bashkëmoshatarët e tyre, vuajtje, presion të vazhdueshëm, probleme shëndetësore si pasojë e ftohjes, pastaj, mungesë të komunikimit, mungesë të edukimit, mungesë të socializimit me fëmijët tjerë, prirje drejt akteve kriminale, mundësi e madhe drejt sjelljeve devijante dhe delikuencës, si dhe pasoja të tjera’’, ka sqaruar më tej sociologu Kamberi.

Ai ka rekomanduar organeve kompetente, të krijojnë politika për identifikimin e tyre dhe socializimin në shoqëri. /Periskopi/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm