E premte, 23 Tetor, 2020

Koloneli i KFOR-it amerikan befason me fjalët për Adem Jasharin, kështu e përshkruan masakrën në Prekaz

Duhet të lexoni

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga...

Kosova me shpresa të mëdha për takimin e 4 shtatorit në Uashington

Një delegacion me përbërje të madhe i Kosovës merr pjesë në takimin e datës (04.09) në Shtëpinë e Bardhë...

Në Kosovë, rriten përsëri shifrat e të vdekurve dhe të sëmurëve nga COVID-19

Ngritet përsëri lakorja e shifrave të viktimave dhe të sëmurëve nga COVID-19 në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike bderi...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Zëvendësdrejtori Ekipit Këshillues të NATO-s për Forcën e Sigurisë së Kosovës, koloneli amerikan Todd JACOBUS, përmes një postimi në facebook, ka shkruar për komandantin legjendar Adem Jasharin dhe masakrën ndaj Jasharajve në Prekaz.

“Sot është një datë vjetori; 7 mars 2018, shënon 20 vjet që nga fundi i “Betejës së Prekazit” / “Sulmi ndaj Prekazit” / “Masakra në Prekaz” në Kosovë. Unë kurrë nuk do të kisha dëgjuar për këtë incident derisa të shërbeja në Kosovë në 2015-16. Më 4 shtator 2015, gjeneral brigade Bashkim Jashari, së bashku me nënkolonelin Ilir N Beqiri, me morën me vete mua dhe CW4 Marlan Poage në kompleksin e familjes Jashari në Prekaz, Kosovë dhe na dha një pasqyrë të asaj që ndodhi atje”, ka shkruar në facebook, Todd JACOBUS, përcjellë “Bota sot”.

“Kjo betejë vinte nga 58 anëtarë të familjes Jashari kundër njësive të Ushtrisë dhe Policisë Serbe. Jsharajt refuzuan të heqin dorë nga Ademi, i cili kërkohej nga autoritetet serbe. Kështu, serbët u sulmuan dhe beteja duroi për shumicën e tri ditëve – nga 5-7 mars 1998. Në fund të betejës, 58 anëtarë të familjes Jashari të pranishëm në shtëpi ishin të vdekur me përjashtim të një vajze 10 vjeçare , Besarta Jashari, e cila është 30 vjeçare sot. Ishin Adem Jashari (Komandanti), vëllai i tij më i madh, Hamëz Jashari, prindërit e tyre, gratë, fëmijët dhe të tjerët të lidhur me familjen. Kjo me sa duket ishte edhe fillimi i mbarimit të kontrollit serb mbi Kosovën, pasi ky incident ishte kashtë e fundit për shumë shqiptarë të Kosovës, të cilët vendosën të luftonin për lirinë e tyre nga kontrolli serb pasi mësuan se çfarë kishte ndodhur në Prekaz. Sot, duke kujtuar 58 burrat, gratë dhe fëmijët e familjes JASHARI që bënë sakrificën e fundit gjatë kësaj beteje tre ditore. #AllGaveSome #SomeGaveAll #NightOfFire”, ka përfunduar shkrimin e tij, koloneli Todd JACOBUS.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve spitalore, kryeministri Edi Rama ka...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga i gjithë komuniteti për aktivizimin...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten...

Më shumë artikuj të ngjajshëm