E hënë, 21 Shtator, 2020

Ndërrimi i orës: Ky është lajmi që po e presin të gjithë

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ndryshimi i orës çdo pranverë dhe çdo vjeshtë së shpejti do të jetë një gjë e së kaluarës pasi Parlamenti Evropian votoi pak ditë më parë në favor të mbajtjes së të njëjtës kohë gjatë gjithë vitit. Megjithatë, rezoluta nuk është detyruese

Rezoluta e miratuar përfshin studimin e Shërbimit Kërkimor Evropian të tetorit 2017, duke mos arritur gjithsesi në ndonjë rezultat përfundimtar, por që tregon ekzistencën e efekteve negative te shëndeti i njeriut.

Një numër iniciativash qytetare kishin nxjerrë në pah gjithashtu shqetësimet e qytetarëve për ndryshimin e orës që ndodh çdo fund marsi dhe fund tetori.

Rezoluta gjithashtu thekson se është vendimtare të mbahet një regjim kohor i unifikuar i BE.

Prandaj, i bëri thirrje Komisionit Evropian të kryejë një vlerësim të plotë të marrëveshjeve të kohës së verës dhe, nëse është e nevojshme, të dalë me një propozim për rishikimin e tij.

Zëdhënësi i MEP, Sean Kelly, i cili ka bërë fushatë për ndryshimin, i tha medies: “Jam shumë i kënaqur që pas viteve të diskutimeve, propozimi ynë u debatua dhe u votua sot në parlament dhe se parlamenti pranoi propozimin tonë për t’i kërkuar Komisionit Evropian të paraqiste një rekomandim që ne do t’i jepnim fund ndryshimit të orës”.

Ai tha se ndryshimi erdhi gjatë Luftës së Parë Botërore dhe kishte për qëllim të ndihmojë me kursimin e energjisë, por treguesit bëjnë me dije se kursime të tilla nuk kanë ndodhur dhe se ndryshimi ka efekt negativ te njerëzit por edhe te kafshët.

Shtetet anëtare do të ishin të lira të vendosnin; ata mund të zgjedhin të mbajnë kohën e verës ose t’i japin fund asaj.

Zvogëlimi i kohës së verës do të rezultojë në radhë të parë gjatë gjithë vitit (koha e dimrit), e cila sipas përkufizimit përfshin mbrëmje të errëta në pranverë dhe verë.

Për të fituar gjatë gjithë vitit, vendet anëtare teknikisht duhet të ndryshojnë zonën kohore.

“Megjithatë, aranzhimet kohore kombëtare të pakoordinuara do të mundë të kishin pasoja negative në tregun e brendshëm (BE)”.

Komisioni Evropian deri më tani ka ofruar një përgjigje jo-deklaruese, nëse jo refuzuese.

Komisioneri i Transportit Violeta Bulc tha se përfitimet për shëndetin e njeriut që rezultojnë nga dita më e gjatë duhet të merren në konsideratë dhe se oreksi në kryeqytetet kombëtare të BE për të ndryshuar legjislacionin aktual ishte i kufizuar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm