E martë, 24 Nëntor, 2020

Jashtëtokësorët mund të ekzistojnë në mënyra që nuk mund t’i imagjinojmë

Duhet të lexoni

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Njerëzimi ka qenë duke shikuar në hapësirë ​​për disa kohë tani, por shkencëtarët ende nuk kanë gjetur ndonjë dëshmi që jeta inteligjente ekziston në qafën tonë të pyjeve kozmikë. Universi është, sigurisht, i madh, kështu që normalisht supozojmë se paaftësia jonë për të zbuluar qytetërimet e huaja është për shkak të faktit se ata janë shumë larg. Një raport i ri i studiuesve në Universitetin e Cadizit në Spanjë sugjeron që ndoshta ky nuk është rasti, duke treguar një mundësi shumë të ndryshme: Ne jemi thjesht të verbër për ekzistencën e tyre.

Shkencëtarët njerëzorë kanë një tendencë të pafat për të kërkuar qytetërime të huaja që janë, koxha, njerëzore. Ky nocion i paracaktuar se jeta, siç e dimë, ekziston diku tjetër mund të pengojë aftësinë tonë për të zbuluar jetën e huaj që fshihet në sytë e thjeshtë, shpjegon studimi, shkruan News York Post e transmeton GazetaOra.com

Puna, e cila u botua në revistën Acta Astronautica, diskuton mundësinë e ekzistencës së jetës së huaj në një mënyrë që njerëzit nuk mund të kuptojnë fare fjalë për fjalë. Është e frikshme dhe interesante të imagjinohet, por kjo ka një kuptim të mirë kur pezullon mosbesimin tuaj për një moment.

“Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë me këtë diferencim është të mendojmë për mundësitë e tjera,” shpjegon Gabriel de la Torre, një neuropsikolog që bashkë-drejtoi studimin. “Për shembull, qeniet e dimensioneve që mendjet tona nuk mund ta kuptojnë; ose inteligjenca të bazuara në materie të errëta ose energji, të cilat përbëjnë gati 95 përqind të universit dhe të cilat ne po fillojmë të shohim. Ekziston edhe mundësia që ekzistojnë universet e tjerë, siç tregojnë tekstet e Stephen Hawking dhe shkencëtarëve të tjerë. ”

Për të provuar se njerëzit janë shpesh të gabuar nga pritjet e tyre, hulumtuesit zhvilluan një eksperiment ku u kërkuan 137 njerëzve për të përcaktuar nëse strukturat dhe tiparet në një numër të fotografive ajrore ishin ose të krijuara ose të natyrshme. Në një nga fotografitë, kërkuesit fshehnin një imazh të vogël të një gorile për të parë nëse subjektet do ta vërrejnë. Pjesëmarrësit bënë siç u thanë, por shumë prej tyre e humbën plotësisht gorillën thjesht sepse ata nuk po e kërkonin atë në mënyrë specifike.

Ekipi e quan këtë paragjykim të paqëllimtë, verbëri e pavetëdijshme dhe ata sugjerojnë se një fenomen i ngjashëm mund të ndodhë me astronomët dhe komunitetin shkencor në një shkallë më të madhe. Thënë thjesht, nëse nuk e dimë se çfarë duhet të kërkojmë, nuk ka gjasa që të gjejmë fare, çka është pikërisht ajo që ka ndodhur deri në këtë pikë në kërkim të jetës së huaj.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në detaje, e jo të shprehem...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të vendit për ta luftuar virusin...

Dita ndërkombëtare e fëmijëve jetim. Bushati: Prioritet i Qeverisë shqiptare

Ne kuader te dites nderkombetare te femijeve jetim, kryetari i PS Tiranes, Ervin Bushati, zhvilloi nje vizite ne qendren komunitare “Gonxhe Bojaxhi”. Nen nje atmosfere...

Koço Devole… Të tillë autorë të humorit, gjithnjë janë të rrallë.

Mësova me dhimbje lajmin e vdekjes së aktorit e autorit të humorit shqiptar, Koço Devoles, i cili prej disa ditësh ishte i shtruar në...

Më shumë artikuj të ngjajshëm