E hënë, 8 Mars, 2021

Si të veprohet kur e lëndojmë gjurin

Duhet të lexoni

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e...

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

1. Akulli
Bizelet e ngrira ndihmojnë shumë ënjtjen dhe dhimbjen. Nëse e lëndoni gjurin tuaj apo vuani nga një shpërthim i artritit, akulli i vendosur rreth gjurit për 20 minuta çdo orë mund të ulë inflamacionin.

2. Një ushtrim i zgjuar
Mbani muskujt të cilët e mbështesin gjurin aktiv. Dy gjëra që duhet t’i evitoni nëse keni dhimbje gjuri: vrapimin dhe zgjatjen e plotë të këmbës. Çfarë duhet të bëni: të ecni, ta ngisni biçikletën, dhe të bëni ushtrime në të cilat këmba qëndron e shtrirë por jo shumë e zgjatur, transmeton Lajmi.net.

3. Ushqime shëruese
Këto shkojnë direkt në gjurin tuaj. Të pish qumësht me 1% yndyrë ose qumësht pa yndyrë ju ndihmon që të pakësoni dhimbjet në gju sidomos ato të osteoartritit. Hulumtimet tregojnë se njerëzit të cilët hanë fruta me vitaminë C kanë më pak dhimbje gjuri se sa ata të cilët nuk hanë.

4. Humbja e peshës
Çdo kile që e humbni ndjehet si 5 kile më pak në gjurin tuaj. Ushtrimet dhe një dietë e shëndetshme mund të ju ndihmojë që të keni dhimbje më të vogla në gju dhe të rivendosni funksionin në të.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

E dashura Jetë

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice'   Aq sa e bukur, aq edhe e brishtë, herë më humb në errësirë e herë...

Toka

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' U ktheva mbi tokën nënë këtë mëngjes dhe vendosa ta shëtis, që me flladin e freskët të fëmijërisë të...

Toleranca dhe diversiteti

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Si një adoleshente dua të ndalem në një pikë që është shumë e prekshme në ditët e sotme, në...

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional në Shqipëri” (ProSEED) financohet nga...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e shanse të barabarta ekonomike si...

Më shumë artikuj të ngjajshëm