E martë, 9 Mars, 2021

LEXONI: Si u bë i varfëri milioner?

Duhet të lexoni

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e...

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Si 5 vjeçar: I vdiq babai.
Si 16 vjeçar: Lëshoj shkollimin.
Si 17 vjeçar: U përjashtua nga 4 punë të ndryshme.
Si 18 vjeçar: U martua dhe u bë konduktor treni.
Si 19 vjeçar: U bë baba i një vajze.
Si 20 vjeçar: Gruaja e la dhe morri vajzën një vjeçare me vete. E la të vetmuar.

Si 22 vjeçar: Ju bashkua ushtrise aplikoi për shkollë të juridikut dhe u refuzua pasi që është refuzuar edhe nga shkolla dhe punët që ka aplikuar.

Pastaj u bë shitës sigurimesh dhe pasi humbi punën për shkak të krizave të asaj kohe, u bë kuzhinjer dhe enëlarës në një kafene të vogël afër shtëpisë së tij.

Si 65 vjeçar: U pensionua, dhe në ditën e parë të pensionimit pranoi pensionin e tij, një qek prej 105 dollarë…

Pastaj është ndier që të bëj vetvrasje, u ul nën një pemë dhe filloi të shkruaj një letër lamtumirëse kur papritmas një ide i përshkoi mendjen. Ai në njëfarë mënyre kishte ndjenjën që mundet edhe më shumë të arrihet në jetë, ende, dhe ai mund të bënte diçka që është ndryshe nga të tjerët.

Ai morri borxh 87 dollare për të blerë një fërguese me vaj dhe disa erëza të reqetës së tij.
Ai jetonte me këtë reqetë dhe vazhdonte të pranonte refuzime.
Më në fund, kur gjithëka dukej që ka dështuar, restauranti i dha momentin e tij, dhe KFC u lind.
Si 88 vjeçar: Ai u bë multimiljarder.

Ky person ishte Colonel Sanders.

Morali: Kurrë nuk je i vjetër të fillosh të bësh ëndrrën tënde realitet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

E dashura Jetë

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice'   Aq sa e bukur, aq edhe e brishtë, herë më humb në errësirë e herë...

Toka

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' U ktheva mbi tokën nënë këtë mëngjes dhe vendosa ta shëtis, që me flladin e freskët të fëmijërisë të...

Toleranca dhe diversiteti

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Si një adoleshente dua të ndalem në një pikë që është shumë e prekshme në ditët e sotme, në...

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional në Shqipëri” (ProSEED) financohet nga...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e shanse të barabarta ekonomike si...

Më shumë artikuj të ngjajshëm