E shtunë, 27 Shkurt, 2021

Incidentin në Muzen Historik, Albano Idrizi: Veprim i ardhur si pasojë e servilizmit ndaj palës greke

Duhet të lexoni

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Incidenti i djeshëm i ndodhur në ambjentet e Muzeut Historik Kombëtar ku u hoq posteri i Çamërisë ka ngjallur shumë reagime. Një ngjarje e pa pranueshme e cila ndodh në mes të Tiranës shënon ‘genocidin’ e rradhës për Çamërinë.

I pranishëm në këto ambjente, kreu i forumit rinor të PDIU-së Albano Idrizi është shprehur për Gazetën Ora se ky reagim vjen si pasojë e një servilizmi shumë vjeçar ndaj palës greke.

Si e komentoni incidentin e djeshëm të ndodhur në ambjentet e Muzeut Historik Kombëtar, aty ku punonjësit e këtij institucioni hoqën nga stenda e Çamerise tabelën identifikuese të ketij komuniteti?

Idrizi: Incidenti i djeshëm është turpi i radhës. Është një provokacion i ulët që ndodh ditën për diell në mes të Tiranës aq më tepër në institucionin e memories Historike Kombëtare, në muzeun kombëtar. Fatkeqsisht ky nuk është një incident i izoluar pasi kemi qenë dëshmitarë edhe të incidenteve të tjera në kufij apo gjetiu.
Duket se servilizmi shumëvjecar ndaj palës Greke ka arritur kulmin dhe ka trimëruar sëfundmi këta duke bërë turpe të tilla. Ne jemi duke ndjekur me shumë vëmendje dhe do të reagojmë me cdo mjet paqësor për të mbrojtur identitetin tonë. Askush nuk e nëpërkëmbë dot emrin e Çamërisë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga politika, por dhe nga armata...

“Aplikacioni GjejZá”

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Unë quhem Jonada Shukarasi dhe jam nxënëse e vitit të tretë në gjimnazin “Partizani”. Në kohën time të lirë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm