E premte, 7 Gusht, 2020

Akuza për qeverinë, deputeti i LSI: Në katër vite u justifikuat që lanit borxhet, po tani ku i çoni paratë?

Duhet të lexoni

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Deputeti i LSI-së Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi në Facebook në lidhje me të ardhurat që mbledh qeveria dhe investimet që bëhen me to.

Në statusin e tij Spahiu vë në dukje justifikimin në katër vitet e shkuara të qeverisë e cila gjithnjë ‘qahej’ për borxhet e ardhura nga qeveritë e mëparshme, e kështu të detyruar duhet të shlyenin ato.
Ndërkohë në qendrimin e tij deputeti i LSI-së kërkon nga qeveria të shprehet se ku i cojnë paratë e ardhura prej taksave e tatimeve.

Postimi i plotë:
Faleminderit FMN!
——————–
Katër vite justifikoi vehten se kishte borxhe e lante borxhe.
Pra nuk bëri asnjë punë. (ndërkohë që qeveria e “38-s”, minimalisht, ndërtoi rrugën e Kombit, lidhi Tiranën me Elbasanin).
Sot viti i pestë.
Staf i FMN-S, jep alarmin e dyfishimit të detyrimit që shteti i ka bizneseve. (Tabela më poshtë)
Shuma arrin në 205 milion Euro.
Deri në fund të vitit 2016, 71% e totalit të detyrimeve e kishte qeveria lokale (borxhet e bashkive). Sipas shifrave të FMN-së, në 2017-n, detyrimet e bashkive u ulën me 184 milionë lekë, ndërsa ka qenë qeveria qendrore ajo që ka krijuar detyrimin më të madh. Detyrimi i qeverisë qendrore pothuajse është pesëfishuar, nga 3.7 miliardë lekë në 17.4 miliardë lekë. Vetëm rimbursimi i TVSH-s zë 35% të detyrimeve totale.
Shqetësim që ne e kemi ngritur më herët.
Tani lindin përsëri disa pyetje:
Taksën e qarkullimt e merni te nafta, ku e çoni….???
TVSH-n ja merrni bizneseve dhe nuk ja ktheni, ku e çoni…???
Tatimin progresiv deri në 23% ku e çoni… ????
Tatim fitimin e rritur në 15% ku e çoni…????
Sepse:
Rritje pagash s’kemi, rritje pensionesh jo e jo, investime direkte nuk bëhet fjalë, as Status Minatori, as rrugë të reja, as mirëmbajtje të të vjetrave, dhe shkollat keni filluar me PPP.
Ku dreqin i çoni paratë????
P.S. Një milion e morëm vesh, duhej një takim me Macron, normal për integrimin e madh në BE.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm