E premte, 7 Gusht, 2020

Gjendja e arsimit të lartë, studenti Vivian Golemi: Është në kaos, ndihemi të pasigurt

Duhet të lexoni

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Situata aktuale në vend nuk shihet aspak në normalitet. Kjo gjë është e dukshme kudo, duke filluar nga ambjentet mësimore.

Gazetari Marjon Gorica ka kontaktuar ditën e sotme disa student, përkatësishtë pjesë e Lëvizjes Socialiste për Integrim, të cilët shprehen tepër të indinjuar për situtatën në të cilën gjendet arsimi i lartë.

Studenti Vivian Golemi për situatën në të cilën ndodhet arsimi i lartë.

E shihni sistemin e arsimit te lartë në kohën e tij më të mirë?

I gjithë sistemi arsimor po kalon një krizë e cila vjen si pasojë e huazimeve të programeve arsimore të vendeve të zhvilluara të papërshtatshme për strukturat tona arsimore.Krizë e cila reflektohet në mënyrë të dukshme edhe në arsimin e lartë duke nisur që nga kaosi që krijohet për përzgjedhjen dhe pranimin në universitet të studentëve,të cilët sa vjen dhe ndihen në nje kaos dhe pasiguri
Çfarë problemesh ka?

Problem madhor janë tarifat të cilat janë rritur në mënyrë stratosferike pa rritje paraprake pagash dhe pa zhvillim politikash sociale në ndihmë të shtresave në nevojë të cilët shpesh nuk e gjejnë mundësinë të vazhdojnë studimet e larta,pa marrë parasysh se këto tarifa nuk e justifikojnë aspak sherbimin që i ofrojnë studentëve.Kushtet që ky sistem i ofron studentëve,qoftë me konvikte,qoftë me biblioteka ose qendra studimi,qoftë me mbeshtetjen e projekteve ose kërkimeve studimore të këtyre studentëve apo edhe me praktikat e punës pas mbarimit të studimeve,jemi shumë larg standarteve europiane.

Si mendoni se mund të ndryshohen?

Për të rritur cilësinë duhet patjetër ndërhyrje në keto pika, por që mesa duket arsimi i lartë dhe arsimi në përgjithësi është meraku i fundit i kësaj qeverie.

Do të protestosh në datë 26 për arsimin e lartë?

Më datë 26 do jem në shesh për të protestuar kundër këtij arsimi të lartë fatkeqsisht aspak cilësor dhe produktiv ,por tashmë edhe rrjepës për xhepat e studentëve dhe familjeve tona.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm